Zdrowo i szybko? Jakie produkty zawsze mam w kuchni?
Zdrowa dieta, czy ta odchudzająca dla wielu osób kojarzy się z czasochłonnym i pracochłonnym przygotowywaniem posiłków. W końcu wszyscy fachowcy mówią o pięciu posiłkach. Faktycznie regularność jest dla mnie kluczem do ustabilizowania swojej wagi, chociażby dlatego, że nie ma czasu na podjadanie. W naszym domu pojawia się około 4-5 posiłków w ciągu dnia, ale w związku z innymi obowiązkami nie wyobrażam sobie poświęcać dużo czasu na ich przygotowanie. Zresztą samo myślenie o nich zabiera mi sporo czasu. Dlatego staram się, aby potrawy były proste, szybkie i zdrowe. Tak, da się.
Co jest najczęściej na liście zakupowej?
Twaróg
To nasz sposób na 2 śniadanie lub podwieczorek. Miksuje kostkę sera z bananem, 3 łyżkami jogurtu naturalnego, czasem dodaje rozmoczone daktyle, czasem łyżeczkę masła orzechowego. Miksuje na kremowy serek , posypuje otrębami i borówkami. Coś słodkiego, coś z białkiem. Mam poczucie, że wszystkie moje warunki są spełnione. Twaróg wykorzystuje jako podstawę śniadania, robiąc kanapki ze świeżym chlebem i polewając ser łyżeczką miodu. Na obiad też się sprawdzi – w postaci leniwych: ser, jajko, trochę mąki pełnoziarnistej i gotowe. To nasz ulubieniec. Zawsze w lodówce.
Jajko
Na śniadanie, w różnej postaci to po prostu bardzo szybka opcja. Jest tyle sposobów na jajko, że nie musi się znudzić: pasta jajeczna, omlet, sadzone czy tradycyjna jajecznica. Nie oszczędzam, jednocześnie sprawdzając, że z cholesterolem wszystko dobrze. A kiedy jeszcze mogę zrobić racuchy (jajko, trochę mleka, trochę mąki, płatki owsiane i jabłko w kostkę) to już prawie nie tęsknię za słodyczami, przynajmniej przez chwilę.
Filet z kurczaka, strączki
W naszym domu jedzenie może być dietetyczne, o ile jest sycące. To właśnie zapewnia kurczak lub strączki, a przy okazji są bardzo uniwersalne w komponowaniu z pozostałymi składnikami. W asyście warzyw już stanowią konkretny posiłek. Kiedy dodam pulpę pomidorową mam zdrowe spaghetti. Ugrillowany kurczak z warzywami i fetą to konkretna sałatka. A cieciorka? Do zupy, do leczo, po prostu podana z gotowanym kalafiorem i jajkiem sadzonym. Kiedy zamoczę ją wieczorem, rano wcale nie musi się długo gotować.
Domowy chleb
A raczej składniki na domowy chleb. Bardzo rzadko kupuję pieczywo, a wcale nie zajmuje mi dużo czasu pieczenie swojego. Owszem z zakwasem mi nie wyszło i piekę chleb na drożdżach, ale i tak wychodzę z założenia, że przynajmniej dokładnie wiem z czego się składa. A mój składa się z drożdży, odrobiny cukru, wody, mąki razowej żytniej, pszennej i w przewadze gryczanej, płatków owsianych, siemienia, pestek słonecznika i dyni, soli i koniecznie czarnuszki. Fakt, bardzo pomocny jest w tym procesie thermomix. Zrobienie 6 minut, pieczenie 50 min.
Płatki owsiane/ płatki ryżowe
Te pierwsze używam ostatnio częściej jako dodatek do jogurtu z owocami, dodatek do racuchów czy chleba. Owsianka jakoś mi się chyba przyjadła, chociaż to też szybka i zdrowa opcja. Płatki ryżowe z mlekiem i malinami lub borówkami w lecie, albo z podpieczonym jabłkiem w zimie to trochę odmiany dla słodkich śniadań. Robi się je ekspresowo!
Mozarella i feta
Uwielbiamy sery, ale staram się urozmaicać potrawy serowym dodatkiem w mniej tłustej wersji. Mozarella, pomidor i awokado – gotowe. Ogórek, pomidor, kurczak, feta, na sałacie. Kilka składników, jeden dodatek i wszyscy zadowoleni. Nie ma wyciekającego z tostów żółtego sera, a przynajmniej nie zbyt często.
To takie must have, które robi szybki obiad. Wystarczy mięso lub ryba i gotowe. Można nimi wypełnić paprykę, cukinię albo bakłażana, pokruszyć serem i zapiec. Świetne połączenia kasz i przypraw, w których można wybierać i komponować lunch na ciepło w domu i zimno w pracy czy podróży. Nasz ulubiony – mhammas, grzyby leśne i tymianek.
Do tego wszystkiego warzywa i owoce i mamy komplet!
Zdrowe jedzenie może być nie tylko pyszne, ale i szybkie w wykonaniu. Zamiast skupiać swoją uwagę na przeróżnych przepisach fit, lepiej zrobić coś prostego, nie przejadać się i pilnować regularności.
Kilka wskazówek dla zaoszczędzenia czasu:
- zrób zupę krem np. z zielonego groszku i masz opcje na dodatkowe posiłki na conajmniej dwa dni,
- ugotuj więcej strączek i możesz wykorzystać je do obiadu, do sałatki i ostatecznie zrobić z niej hummus
- domowy chleb nie pleśnieje, możesz zrobić go spokojnie w większej formie,
- planuj posiłki, przynajmniej te główne z wyprzedzeniem, chyba najwięcej czasu zajmuje myślenie o tym co zrobić dzisiaj do jedzenia,
- staraj się używać jak najmniej składników, to nie musi być talerz rozmaitości, często im mniej tym lepiej, szybciej i zdrowiej…
A co znajduje się zawsze na twojej liście zakupów?