Wyzwanie sierpnia. Relacje, wsparcie i asertywność.
Sierpień kojarzy mi się z końcówką lata, z jednej strony staram się korzystać jeszcze na sto procent, cieszyć się wschodami słońca, wieczorami na tarasie, zapachami lawendy i trawy, a z drugiej stronie czuję już chłodny powiew jesieni, przyzwyczajam się powoli do krótszych dni i mglistych poranków. To jeden z moich ulubionych miesięcy w roku, za te przemiany i za tą zmieniającą się energię. W naszym wyzwaniu wybrałam na sierpień temat relacji, korzystania ze wsparcia i jednocześnie asertywności w zmianie stylu życia na zdrowszy. Co nam może pomóc, co szkodzi, a czego się obawiamy w relacjach podczas dokonywania zmian?
Dwie strony medalu
Tak to już jest ze wszystkich, że najważniejszy jest umiar: w jedzeniu, w sporcie, w pracy, w wypoczynku i w relacjach również. Siła oddziaływań innych ludzi na nasze życie jest ogromna, niestety często nie zdajemy sobie z tego sprawy. W przypadku relacji negatywnych, toksycznych, dajemy się uwikłać, często czujemy się zobowiązani do tkwienia we relacji zwłaszcza, jeśli dotyczy rodzinnych relacji. Z jednej strony czujemy się źle, czasem jesteśmy jak marionetki pociągane za sznurki, ale boimy się konfrontacji. Boimy się, że bez tych sznurków poplączemy sobie nogi i się przewrócimy. Niech już będzie nerwowo, niech wciąż będzie poczucie, że nie jestem wystarczająca, ale przynajmniej jest stabilnie.
Ze smutkiem myślę o takich relacjach i wiem, że bardzo trudno z takiej pajęczyny toksycznych zobowiązań, powiązań się uwolnić. Zawsze to ofiara czuje się winna, bo toksyczna osoba nie widzi tylko czubek własnego nosa. Tylko czy naprawdę jest sens tkwić w relacji, w której nie ma możliwości uzyskania wsparcia? Czy ma sens tkwienie w relacji, gdzie i tak nie jesteśmy w stanie zadowolić drugiej osoby? Czy naprawdę uszczęśliwiamy drugą osobę podporządkowując swoje życie dla niej, nie dając jej szansy na sprawdzenie jaki jest świat poza nami? Lubię właśnie w ten sposób myśleć o wychodzeniu z toksycznych relacji opartych na poczuciu obowiązku wobec rodziców, dzieci, partnerów, dziadków, teściów. Niestety często te rodzinne relacje są najtrudniejsze do poukładania, bo przecież dostajemy różnego rodzaju wsparcie, czujemy się w obowiązku odwzajemnić, ale nie chcemy się poświęcać. Ustalanie granic bywa trudne, odseparowywanie się wymaga zrozumienia, że każdy ma prawo żyć swoim życiem, a nie życiem innych osób i tak naprawdę możemy zrobić przysługę wprowadzając trochę powietrza w tę duszną relację. Asertywność, stawianie granic w relacjach – potrzebujemy tej umiejętności od najmłodszych lat. Asertywność niestety kojarzy się negatywnie, dlatego spróbujemy ten temat w najbliższym czasie oswoić.
Z drugiej strony często nie lubimy prosić o pomoc, wsparcie. Dłużej rozwiązujemy problem, bo jesteśmy zbyt dumni by zapytać o pomoc. Zamęczamy się, bo uważamy, że tylko my potrafimy zrobić coś dobrze, więc nie delegujemy zadań. Nie mamy czasu zadbać o zdrowie, zregenerować się, bo przecież MUSIMY zrobić najpierw milion innych rzeczy. Ja jestem na samym końcu, czyli właściwie nigdy. Asertywności trzeba nauczyć się również wobec siebie.
Zobacz, że wszystkie te trudne relacje, problemy z wyznaczaniem granic i asertywnością mają bezpośredni wpływ na twoje próby zmiany w zakresie prowadzonego stylu życia. Powodują, że rezygnujesz z powodu braku czasu, zbyt dużego napięcia, krytyki lub obśmiania. Odkładasz działanie w czasie czekając na lepszy moment, ale jeśli nie potrafisz zrezygnować z czegoś teraz na rzecz zadbania o siebie, nie będzie ci łatwiej za rok. Okoliczności same się nie zmienią, bo okoliczności to ludzie.
Chcę cię zachęcić do zdrowego egoizmu. Jeśli chcesz coś osiągnąć otaczaj się ludźmi, którzy cię motywują, a zrezygnuj z relacji, które cię blokują. Łatwo powiedzieć, czas to zrobić! Możesz też dalej siedzieć i narzekać z tymi narzekającymi wokół ciebie. Twój wybór!
Kwestionariusz – relacje, wsparcie, asertywność
Na początek zdiagnozuj swoją sytuacje i zastanów się nad odpowiedziami na poniższe pytania:
- Czy są w twoim życiu relacje, które cię nie zadowalają?
- Czy w bliskich relacjach masz poczucie wzajemności w wsparciu jakie dajesz i otrzymujesz?
- Czy są osoby z którymi spotkania sprawiają, że czujesz się, źle, ale mimo to się spotykasz? Dlaczego?
- Czy w relacjach rodzinnych czujesz się swobodnie i z łatwością podejmujesz decyzje?
- Czy są osoby wobec, których czujesz się odpowiedzialna w jakiś sposób? Za co? Dlaczego?
- Czy potrafisz odmówić, kiedy ktoś prosi cię o pomoc? Od czego zależy twoja zgoda?
- Czy czujesz się w relacjach z innymi zmuszona do czegoś?
- Czy w relacji z innymi czujesz się wysłuchana?
- Czy są relacje, które psują ci nastrój? Dlaczego?
- Czy są osoby, które cię demotywują, potrafią skutecznie osłabić twój entuzjazm? W jaki sposób?
- Czy są osoby, które zawsze narzekają w twoim towarzystwie?
- Czy są osoby, które uważają, że ty nie możesz narzekać?
- Czy są osoby, które uważają, że są pewne standardy rodzinne, zawodowe, które trzeba utrzymać? Co ty o tym sądzisz?
- Spotykasz się regularnie z osobami, z którymi masz wrażenie, że niewiele cię łączy? Masz wrażenie marnowania czasu? To dlaczego to robisz?
- Czy są relacje, spotkania, które cię motywują, inspirują, poprawiają nastrój? Co takiego sprawia, że się tak czujesz?
- Czy masz kłopot delegowaniem zadań innym osobom?
- Często zdarza ci się uważać, że tylko ty wiesz, jak coś robić najlepiej?
- Czy jeśli coś nie jest „po twojemu”, nie jest zrobione przez ciebie, to czujesz się źle?
- Czy masz kłopot z przyjmowaniem pomocy?
- Czy brakuje ci czasu dla siebie, ale zazwyczaj znajdujesz go na pomoc innym?
- Boisz się, że jeśli pozwolisz sobie pomóc, stracisz w oczach innych?
- Gdybyś miała więcej czasu, doba byłaby dłuższa na co poświęciłabyś ten czas?
Mam nadzieję, że szczere odpowiedzenie sobie na kilka pytań związanych z relacjami i asertywnością pozwoli ci określić twoje obszary do pracy nad otoczeniem, które nieustannie na ciebie wpływa. Może inspirować i dodawać skrzydeł. Może odwracać uwagę od celu, skupiając uwagę na sobie. Jak znaleźć w tym wszystkim równowagę? Zapraszam na wyzwanie sierpnia!
Co w tym miesiącu?
- podcasty o asertywności i wsparciu,
- wpis z polecaną lekturą na temat asertywności i relacji,
- wyzwanie dotyczące asertywności i stawiania granic,
A jak u ciebie z asertywnością i stawianiem granic? Czy otaczasz się ludźmi, które cię inspirują i wspierają? A może masz poczucie, że tkwisz w toksycznej relacji?