Kolejne wyzwanie na liście. Nawodnienie, czyli to z czym wielu z nas ma problem, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy woda „nie wchodzi”. Potrzebujemy jej, to nie pozostawia złudzeń, jednak standardem, który słyszę od moich klientów jest, że nie mogą się przemóc do picia. Wiele osób jest również przekonanych, że nawodnienie to tylko niegazowana woda. Dla mnie na tej liście jest miejsce dla herbat, ale nie słodzonych, ziołowych herbat, wody gazowanej, warzywnych koktaili, kefirów naturalnych. Przez 10 dni przeanalizuj co pijesz, w jakich ilościach i w jaki sposób możesz zwiększyć ilość do 2 litrów dziennie!
Co daje woda?
- Pomaga w trawieniu i metabolizmie
- Oczyszcza organizm
- Przywraca odpowiedni wygląd skórze
- Poprawia pamięć i koncentracje
- Redukuje bóle głowy
- Reguluje temperaturę ciała
- Poprawia wydolność organizmu w czasie ćwiczeń
- Poprawia funkcjonowanie serca i minimalizuje ryzyko zawału o 41%
- Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka okrężnicy o 45%, raka pęcherza o 50% oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi
- Poprawia nastrój
- Poprawia funkcjonowanie nerek, zapobiega infekcjom dróg moczowych
- Redukuje cellulit
- Wspiera rzeźbę mięśni
- Wpływa na uczucie głodu
Czy zatem nie warto dbać o nawodnienie? Czujesz się zmęczona, ospała, masz przesuszoną, szarą skórę? Zgadnij co to!?
Podstawowe zasady odpowiedniego nawodnienia
Oczywiście, najlepiej korzystać z niegazowanej wody mineralnej albo herbat zielonych, czystka, niesłodzonych.
Ilość
Najprościej określić ilość zapotrzebowania dzieląc swoją wagę przez liczbę 30 (30 ml na kilogram masy ciała). Ważysz 60 kg:30= 2 litry. Proste standardowo powinno to być między 1,5 a 3 litry dziennie. Przekraczanie tych ilości, też jest niebezpieczne. Skrajności również są niebezpieczne!
Znaczną ilość wody należy wypijać rano. Również można obliczyć to korzystając z ilości wody na dzień i dzieląc przez 3, np. 2 litry:3= 0,7 wody rano!
Zaleca się, aby kobiety w ciąży wypijały, co najmniej 8 szklanek płynów dziennie.Przyszłe matki cierpiące na nadciśnienie powinny pić nawet do 4,5 litra dziennie w małych porcjach.
Amerykański Institute of Medicine zaleca ciężarnym wypijanie około 2,3 litra wody dziennie, a kobietom karmiącym aż 3, 1 litra. Picie małej ilości wody zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu. Dzieci również powinny pić dużo wody.
Pijmy często, ale w małych ilościach. Ograniczaj picie w trakcie posiłków, lepiej 10 minut przed i 10 min po jedzeniu.
Jakość
Oczywiście woda niegazowana jest najlepszą opcją, jednak to, że nie lubimy takiej nie powinno być wymówką dla niepicia. Można w tym zakresie kombinować:
- trochę wody gazowanej,
- herbata zielonej, czerwona, biała,
- trochę ziółek (rumianek, melisa, pokrzywa, dzika róża)
- czystek
- herbata czarna w ograniczonych ilościach
- soki warzywne
- soki owocowe rozcieńczone wodą
i się uzbiera. To o czym warto pamiętać, to żeby nie zamykać się w jednym rodzaju. Chociażby woda gazowana w dużych ilościach zawierająca dwutlenek węgla uwalniany w żołądku, rozciąga jego ściany. Powoduje to pobudzenie zakończeń nerwowych w ścianie żołądka, skąd bodźce przechodzą do ośrodkowego układu nerwowego, w rezultacie powodując zahamowanie pragnienia.
Praktyka
- najwięcej wody powinniśmy pić rano – dlatego szklanka wody z cytryną na czczo to mus!
- dodawanie soku z cytryny dodaje smaku wodzie, możesz wrzucać inne owoce, liście mięty,
- nigdy nie uznajemy słodkich napojów, kawy za źródło wody, które możemy pić bez ograniczeń
- warto wybierać wodę bogatą w minerały, dlatego sprawdza się: Muszynianka, Staropolanka, Piwniczanka – ale nie więcej niż butelka dziennie
- trzymamy butelkę na grzejniku, nie będzie zimna i wypijemy jej więcej :)
- pij często, ale w niewielkich ilościach, a nie 4 razy po pół litra
- może sprawdź aplikację przypominającą o wypiciu wody: Water your body, Hydro pij wodę – dla androida czy Pij wodę – dla windows. Ale mnie urzekła – Plant Nanny, gdzie stajemy się kwiatkiem, o którego musimy dbać – niestety płatne.
- jeśli naprawdę, ale to naprawdę nie możesz znieść picia wody…pij herbaty ziołowe (CZYSTEK, pokrzywa, skrzyp, rumianek, melisa, mięta), zielone, czerwone, jakiekolwiek, tylko ich nie słódź!
- miej w torebce małą, chyba, że masz dużą torebkę, to dużą butelkę wody zawsze ze sobą, i korzystaj!
Jakie są wasze sposoby na uzupełnianie wody? Aplikacja, butelka na widoku? W czym tkwi wasz problem? Komu się przyda dołączyć do wyzwania?