Waga bez tajemnic! Podcast z dr Magdaleną Superson
Planując ten podcast bardzo chciałam, rzetelnie i mądrze porozmawiać ze specjalistą na temat wagi, analizowania składu ciała i ważenia się. Nie chciałam jednak, tą rozmową znów skupiać uwagi na tym, że te cyfry mają tak duże znaczenia. Czasem mają, a czasem nie. To wszystko zależy od stanu naszego zdrowia i od naszych celów. Waga czy analizator może nam dostarczać mnóstwo informacji, jeśli wyniki są odpowiednio interpretowane. Na co więc warto zwrócić uwagę?
Bałam się tej rozmowy. Jako psycholog i psychodietetyk pracująca z osobami z zaburzeniami odżywiania bardzo często staram się przekonywać do tego, by wagę ignorować. Uczę, że liczby to nie wszystko. Z drugiej strony rozmawiałam z dietetyczką kliniczną, specjalistką, która swój doktorat oparła właśnie o analizator składu ciała. Czy możemy dojść do podobnych wniosków? Czy będziemy się przekonywać nawzajem o wyższości albo braku potrzeby regularnego ważenia się? Nic takiego nie miało miejsca, a najlepiej podsumowuje tą rozmowę jedno zdanie.
„Waga to narzędzie, a nie wyznacznik Twojego poczucia własnej wartości.”
- Waga to narzędzie. Czasem bardzo przydatne, często demonizowane, bo nie potrafimy dobrze interpretować tego, co wskazuje. Często mamy przekonania dotyczące tego, co powinna wskazywać nie biorąc pod uwagę wielu zmiennych z jakimi mamy do czynienia.
- Warto dowiedzieć się więcej i na bazie tej wiedzy określać swoje oczekiwania dotyczące liczb, a raczej celów, które chcemy osiągać.
- Musimy pamiętać, że posiadanie stałej masy ciała przez cały czas jest niemożliwe. To wcale nie zależy tylko od tego, co i ile zjesz. Znaczenie ma nawodnienie, zmiany hormonalne, zwłaszcza u kobiet, stopień aktywności fizycznej. Różnice 1-2 kg na wadze w ciągu tygodnia dla specjalistów są czymś naturalnym, warto by były akceptowane również przez nas samych.
- Częstość ważenia się również zależy od wielu czynników, głównie od celów jakie chcemy osiągnąć. Nie ma złotej reguły, czy robić to regularne, jak regularnie, a może wagę ignorować. Być może będziemy potrzebowali ważyć się co kilka dni, kiedy będziemy chcieli osiągnąć konkretne wyniki i obserwować wpływ różnych zmiennych. Być może będzie dla nas lepiej unikać wagi, jeśli staramy się naprawić relacje z jedzeniem, a przekonania dotyczące masy ciała i jej zmian będą dla nas na początku zbyt obciążające. Często praca nad akceptacją własnego ciała potrzebuje schowania wagi w kąt, a czasem potrzebuje zmierzenia się z tym, co wskazuje i zrozumienia, że to mnie w żaden sposób nie definiuje.
Ten podcast to garść, a raczej cały koszyk wiedzy na temat tego, na co trzeba uważać interpretując zbyt dosłownie wyniki, które wskazuje waga czy analizator. Chciałabym bardzo, aby ten podcast miał również najważniejszy dla mnie wydźwięk, że liczba na wadze mnie nie definiuje w kontekście, tego ile jestem warta i jak mam być oceniana. To narzędzie, którego wyniki wymagają fachowej interpretacji.
Zapraszam do odsłuchania i podzielenia się informacją o podcaście z innymi, którzy mogliby potrzebować go wysłuchać. Jestem bardzo ciekawa waszego podejścia do ważenia się. Podzielcie się proszę z nami Waszymi refleksjami, pod tym postem albo na instagramie.
POZNAJ MOJEGO GOŚCIA
Dr Magdalena Superson. Mimo młodego wieku, na który cały czas mam nadzieję, że wyglądam, już prawie 20 lat pomagam zmieniać nawyki żywieniowe i masę ciała osobom, które nie chcą wychodzić z mitycznej strefy komfortu.
Jestem doktorem w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, w dyscyplinie nauk o kulturze fizycznej. Łączę pracę dietetyka klinicznego i sportowego, przyjmuję w gabinecie we Wrocławiu oraz online.
Ponieważ moją misją jest zmieniać świat, a mam ograniczone moce przerobowe to postanowiłam zarażać moim podejściem drogą mózgowo-rdzeniową i zostałam wykładowcą akademickim. Prowadzę również szkolenia dla dietetyków oraz warsztaty i wykłady dla firm.
Od ponad 15 lat jestem dietetykiem w cateringu dietetycznym Sztuka Jedzeniaspecjalizującym się w przygotowywaniu personalizowanych diet z dostawą do domu. Przychodzę z pomocą tym, którzy nie lubią wyrzucać jedzenia, za które płacą. U nas diety są układane z uwzględnieniem preferencji smakowych, poza tym zawsze są skuteczne.
Prywatnie jestem biegającą maratony mamą i żoną – wszystko to robię po swojemu, pozostając rzecz jasna w strefie komfortu.
Serdecznie zapraszam do odsłuchania rozmowy oraz subskrybcji mojego kanału na Spotify oraz iTunes.Czekam na pierwsze opinie i komentarze.