Vision Board czyli kreatywnie do celu
Przez wiele osób kreatywne narzędzia motywacyjne są traktowane jako bezsensowne tracenie czasu na głupoty, dlatego czasem trudno przekonać klientów w gabinecie psychologa, czy tym bardziej dietetyka do spróbowania takiej formy. Przecież to dziecinne, usłyszymy. Ale, czy nie fascynuje nas wyobraźnia i kreatywność dziecka, którą tracimy z każdym rokiem, zajmując się poważnymi sprawami? Takie formy to nie tylko sposób na relaks, to może być skuteczne narzędzie motywacyjne. Wychodzę jednak z założenia, że wszystkie formy, które wymagają od nas refleksji i notatek są bardzo skuteczne, jeśli uwierzymy w to, że takie mogą być. Nastawienie jest podstawą, dlatego należy „wyczuć” kiedy i wobec kogo warto je zastosować, ewentualnie starać się przekonywać do wypróbowywania. Skoro przychodzi do nas osoba, która chce schudnąć czy zmienić swoje nawyki i mimo, że wie co ma robić, to nie może się do tego zmotywować należy szukać dodatkowych rozwiązań. Jednym z nich może być kreatywna mapa marzeń, czyli vision board.
Co to jest vision board?
To wizualne przedstawienie twoich celów czyli marzeń z datą realizacji. W praktyce to zbiór obrazków, cytatów, słów, rysunków skojarzonych z twoim wielkiem celem. Zebrane i umocowane na tablicy każdego dnia mają ci przypominać o tym, czego pragniesz. Mają być motywacją, ale też skutecznie blokować próbę zejścia z obranej ścieżki. Może dotyczyć celów związanych z pracą, podróżowaniem, ale równie skutecznie ze zdrowiem oraz zmianą stylu życia. Często to wewnętrzne pragnienia, którym nie pozwalamy przedrzeć się na światło dzienne. Moim zdaniem wszystkie formy spisywania zadań, celów, marzeń, uczuć wnoszą dużo mocniejszą refleksję w nasze życie, stanowią formę zobowiązania, którego bardziej staramy się przestrzegać. Dodatkowo taka kreatywna mapa marzeń pozytywnie nas nastraja każdego dnia. Co w tym skutecznego? To forma wizualizacji dotycząca przyszłości, a jak wiemy wizualizacje są wykorzystywane jako techniki wzmacniające motywacje, chociażby w sporcie, ale też w redukcji masy ciała. Skuteczność wizualizacji została potwierdzona licznymi badaniami. Niektóre badania wskazują, że wizualizacja jest niemal tak samo skuteczna, jak trening fizyczny. Bardzo wielu sportowców stosuje technikę wizualizacji w połączeniu z treningiem ciała. Takie treningi umysłu zwiększają motywację, pewność siebie, wiarę we własne umiejętności i ukierunkowują umysł na odniesienie sukcesu po to, by osiągnąć wymarzone życie.
Dlaczego warto?
- dokonujemy rewizji tego w jakim miejscu jesteśmy, a w jakim chcielibyśmy być,
- uzewnętrzniamy wewnętrzne pragnienia, myśli, uczucia, skrywane głęboko, w ten niecodzienny sposób, na zasadzie skojarzeń, omijamy lęk i niepewność, po prostu tworzymy,
- mimo chaosu i zbioru skojarzeń, porządkujemy nasze cele, bo na tej planszy znajdzie się tylko to, co podpowie intuicja, co rzuci się w oczy,
- dzięki temu każdego dnia możemy przypomnieć sobie co mamy do zrobienia, ponownie się nakręcić,
- nastawienie na to co chcemy mieć czy osiągnąć, pozytywne myśli, tam są tylko dobre rzeczy, a zbyt często skupiamy uwagę na tym co niepotrzebne, co nam przeszkadza. Dzięki temu stajemy się uważni na te dobre rzeczy, które mogą pomóc w realizowaniu siebie,
- pomaga w podjęciu decyzji. Jeśli chętnie i bogato wypełnimy naszą mapę marzeń oznacza to prawdziwą chęć do zmian, natomiast jeśli siedzimy nad pustą planszą, to może warto przemyśleć to marzenie. Czy jest na pewno nasze?
- znasz te powiedzenia: „wykrakać”, albo „samospełniające się proroctwo”- to właśnie siła myśli i nastawienia, jeśli będziemy się skupiać na negatywach, sami rzucamy sobie kłody pod nogi. Wypatrując porażki, łatwiej się potykamy się. Nastawiając się na sukces, nie dajemy się zastraszyć.
Tworzymy vision board
Po pierwsze musisz uwierzyć w sens tej metody, bez tego nawet najpiękniejsza wizualizacja nie będzie skuteczna. Po drugie znajdź na tworzenie czas i odpowiednie do refleksji warunki. Najpierw w spokoju warto zastanowić się czy nasz mapa ma dotyczyć generalnie całego życia, czy konkretnej sfery życia np. zdrowia. Może być ono słowem przewodnim, bo będzie się wiązało też z innymi sferami życia jak pasje, praca czy związki. Następnie warto zdecydować czy twoja mapa będzie miała formę otwartą, konkretną, czy będzie oparta na motywie. Forma konkretna dotyczy celu jasno i dokładnie określonego np. redukcji nadwagi. Forma otwarta jest do zastosowania w przypadku chęci do zmiany, ale jeszcze nie wiemy dokładnie jakiej. Vision board pomoże w zastanowieniu się nad konkretami. To forma dobra na czas kryzysu w życiu i przy obniżonym nastroju. Nie jesteś pewna czego chcesz, snujesz wizje. Mapa oparta na motywie dotyczy początku i nowych planów jakie mamy w związku z nowym rokiem, czy kolejnymi urodzinami. Może też dotyczyć konkretnej kwestii jak np. wprowadzenia nowego stylu życia.
Przy tworzeniu mapy warto kierować się sercem, ale też stawiać na konkrety, w końcu wszystko nie zmieści się na tablicy.
- Tablicy korkowej lub dużego kartonu. Możesz też stworzyć mini wersję w swoim rozwojowym dzienniku albo wirtualnie np. tworząc osobny projekt na Pintereście.
- Kolorowych czasopis, magazynów, gazet — dobrze, aby były one o różnej tematyce. Im więcej, tym lepiej. Jeśli będziesz mieć ograniczone opcje stracisz zapał i zainteresowanie, ponieważ nie będziesz mogła znaleźć tego, co naprawdę potrzebujesz.
- Nożyczki do cięcia papieru.
- Klej / pinezki / taśma dwustronna – coś za pomocą czego przyczepisz wycinki do tablicy czy kartonu.
- Jeśli nie masz lub nie chcesz używać czasopism to możesz znaleźć odpowiednie zdjęcia i cytaty w internecie i je wydrukować. Wystarczy wkleić je do pliku o rozmiarze A4 (np. w Photoshopie, Wordzie czy Power Point), a następnie wydrukować i wyciąć.
A teraz przygotuj sobie komfortowe miejsce, coś pysznego do picia, możesz w tle puścić ulubioną muzykę. Przeglądaj czasopisma, strony internetowe i wyrywaj, zapisuj, coś co uznasz za inspirujące do realizacji twojego marzenia. Następnie przejrzyj wszystkie wycinki, tak aby pozostały te, które mają związek z twoim celem i wywołują u ciebie pozytywne uczucia, są piękne i inspirujące. Teraz zacznij to sobie układać na planszy, intuicyjnie lub planowo, jak tobie się podoba. Przekładaj, aż będziesz pewna, że to prawdziwy motywacyjny kop. Przyklej skrawki. Możesz dopisywać, dorysowywać słowa, obrazki, strzałki, które będą dla ciebie magicznym szyfrem, drogowskazami. Daj się ponieść kreatywnemu szałowi. To ma być Twoje i tylko Twoje!
Co teraz? Mapę możesz powiesić w miejscu, w którym będzie do ciebie wołać każdego dnia. Jest też możliwość schowania jej, by po jakimś czasie, wyjąć, odkurzyć i sprawdzić co się spełniło. W końcu sam proces tworzenia był już formą treningu mentalnego. To twoja decyzja w jaki sposób postąpisz, dużo też zależy od formy jaką wybierasz podczas tworzenia.
A teraz uwierz, że tak samo jak udało ci się zaprojektować mapę marzeń, tak samo osiągalne jest zrealizowanie tego marzenia. Pracuj nad tym każdego dnia. Przypominaj sobie o tym twórczym procesie w chwili kryzysu. Spójrz na te słowa i zdjęcia. Powtórz sobie ten motywujący cytat. Uśmiechnij się. Działaj. Miej życie jakiego pragniesz. Wiesz przecież, że to osiągalne.
Projektowałaś już kiedyś swoją mapę marzeń? Wierzysz w skuteczność takich „dziecinnych” zadań? Zaproponowałabyś swojemu klientowi taką formę?