fbpx
Home BLOG Psychodietetyczne wsparcie pacjenta (Podcast)

Psychodietetyczne wsparcie pacjenta (Podcast)

by Anna Paluch
Psychodietetyczne wsparcie
Psychodietetyczne wsparcie

Psychodietetyczne wsparcie pacjenta

Ostatni podcast w tym sezonie (robimy sobie przerwę do września) dedykuje specjalistom pracującym z osobami zmieniającymi nawyki zdrowotne. Psychodietetyczne wsparcie pacjenta w wielu przypadkach jest tak samo ważne, jak dostosowanie odpowiedniej diety czy planu treningowego. Nawet idealny plan nie będzie miał szansy realizacji bez odpowiedniego podejścia do zmiany, bez motywacji, akceptacji i zaangażowania w cel.

Bardzo często przeszkodą na drodze do zmiany są nasze przekonania. Wiele się o tym mówi w kontekście odchudzania, na temat mitów o dietach i tym, jak zmieniać przekonania pacjentów. Wiele z przekonań, które wpływają na proces zmian zdrowotnych nie dotyczy tylko sfery odżywiania czy aktywności. Przekonania na temat pełnionych ról: matek, pracowników, partnerek również bardzo mocno wpływają na proces zmiany, jednak są pomijane podczas współpracy.

Zbyt często próbuje się dodać te wszystkie nowe działania, idealne plany do dotychczasowego planu dnia, zapominając, że bardzo często jest on wypełniony po brzegi obowiązkami. Z jednej strony pacjent bardzo chce dokonać zmiany, na początku jest zmotywowany więc dokłada nowe obowiązki do listy to-do. Jednak z czasem ciężko jest wytrwać, zwłaszcza jeśli wszystko inne, oprócz siebie traktujemy priorytetowo. Pacjent w takim przypadku największa pracę musi wykonać w zmianie przekonań na temat pełnionych ról i wykonywanych obowiązków. Należy zwracać uwagę na to, że wprowadzenie nowych zobowiązań najczęściej musi wiązać się z odpuszczeniem w innej sferze lub polega na delegowaniu części obowiązków na współpracowników lub domowników, w zależności o jakich obowiązkach mówimy. Nie jesteśmy w stanie wydłużyć doby! Trzeba zrobić miejsce na nowe nawyki czy zasady, których chcemy przestrzegać, na których nam zależy np. regularna aktywność czy regularne posiłki. Zadaniem specjalisty jest przeanalizowanie wraz z pacjentem jego życiowych przekonań, często wymaga to cofnięcia się do wcześniejszego okresu życia.

Jedzenie emocjonalne jest reakcją na napięcie i emocje w stosunku do różnych sytuacji. Oczywiście analizując proces jedzenia emocjonalnego zwracamy uwagę, na lepsze radzenie sobie z emocjami, które musimy nauczyć się przeżywać w sposób adekwatny i dający nam ulgę. z drugiej strony emocja się po prostu pojawia w reakcji na kryzys, problem, sytuacje. Warto rozważyć jakie sytuacje występują u pacjenta inicjując takie błędne koło reagowania prowadzące często do przejadania się. Musimy też pamiętać, że jedzenie emocjonalne często staje się nawykiem związanym z problemem, którego nie chcemy analizować, bo wiązało by się to z podjęciem trudnych często decyzji. Napięcie związane np. z problemami w komunikacji z partnerem czy dziećmi ciągle trwa, ma różne natężenie, ale trwa. Poradzenie sobie z jedzeniem emocjonalnym w czwartek, po konkretnej sytuacji nie sprawi, że rozwiążemy rdzeń problemu. Często uświadomienie sobie tego przez pacjentów jest kluczowe, ale też ogromnie trudne i wymagające daleko idących zmian. Na tym przykładzie widzimy jak wiele w sposobie odżywiania czy dokonaniu zmian zdrowotnych zależy od naprawdę głębokiej analizy swojego dotychczasowego życia. Umiejętne wsparcie, narzędzia psychodietetyczne są niezwykle istotne podczas współpracy. Potrzebne są ogrom empatii i zrozumienia, ale też instynkt detektywa by rozwikłać historię życia pacjenta. Nierzadko to, co znajdziemy przerasta nasze możliwości pomocy, dlatego równie ważne jest zachęcenie do skorzystania ze wsparcia psychologa czy terapeuty.

Zapraszam do odsłuchania podcastu, w którym opowiadam o ważnych z perspektywy pracy z pacjentem aspektach psychologicznych. Dzięki przedstawionemu przykładowi, materiał ma wymiar bardzo praktyczny. Zapraszam!

Jeżeli nie jesteś specjalistą, może przedstawiona historia będzie przypominala Ci własne doświadczenia i odnajdziesz wskazówki do pracy własnej. Zwrócisz uwagę, na to, co do tej pory pomijałaś podczas dokonywania zmian? Zachęcam do odsłuchania!

Dziękuje za ponad 10 000 odtworzeń mojego podcastu! To dla mnie ogromna liczba! W sierpniu robimy sobie przerwę, a we wrześniu wracamy z kolejnym sezonem. Będzie intensywnie bo rozpoczniemy od cyklu podcastów na temat stresu. Tymczasem zapraszam do nadrobienia zaległości, podcastów jest prawie 70, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Wierzę, że treści, które przekazuje mogą być pomocne w procesie zmiany.

Serdecznie zapraszam do odsłuchania podcastu oraz subskrybcji mojego kanału na Spotify oraz iTunes. Czekam na pierwsze opinie i będę szalenie wdzięczna za rekomendacje na iTunes.

Podcastów możesz też słuchać na YouTube!

psychodietetyczne wsparcie

Zapraszam do zakupu E-booka „Psychologia dla dietetyka. Case study I”, który jest zbiorem 5 historii pacjentów oraz możliwych do zastosowania interwencji psychodietetycznych. Oczywiście, wyzwaniem specjalisty jest indywidualne podejście do pacjentów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pewne zaburzenia, choroby przebiegają pod pewnymi względami podobnie i właśnie na te podobieństwa warto być przygotowanym. Warto poznać psychologiczny portret pacjenta, by później na bazie indywidualnej historii zastosować odpowiednie interwencje i udzielić potrzebnego wsparcia.

You may also like