fbpx
Home BLOG Czy to przejadanie czy objadanie? (Podcast)

Czy to przejadanie czy objadanie? (Podcast)

by Anna Paluch
przejadanie

Czy to przejadanie czy objadanie się?

Przejadanie się i objadanie, czy to różne nazwy tego samego zjawiska? Dla mnie przejadanie się, to jedzenie więcej niż wynosi nasze zapotrzebowanie kaloryczne, objadanie się ma mocniejszy wydźwięk emocjonalny i często dotyczy napadów. Bez względu jakiej nazwy użyjemy kluczowe są konsekwencje zachowania na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Jak rozpoznać czy to przejadanie? Czym charakteryzują się napady objadania? Na co zwrócić szczególną uwagę? Czas na nowy podcast psychodietetyczny.

Przejadanie się. Powszechny problem?

Co wpływa na to, że tak wiele osób, je więcej niż wynosi ich zapotrzebowanie? 

  • Dostępność 
  • Smakowitość jedzenia
  • Wpływ najbliższego otoczenia
  • Ukształtowane przekonania na temat jedzenia
  • Odwrócona ekonomia i ekologia
  • Pośpiech
  • Przyzwyczajenia i tradycje

Objadanie się czyli nawyki i emocje.

Napadowe objadanie się to zaburzenie związane z przyjmowaniem dużej ilości kalorii, często z przyczyn emocjonalnych, gdzie to nie głód wyznacza granice, ale emocje i sytuacja w jakiej znajduje się osoba. Zaczyna się od restrykcji żywieniowych, ale czy napad objadania się zawsze wygląda tak samo? 
Obżarstwo napadowe czy kompulsywne objadanie się jest zaburzeniem odżywiania, które ma swoje miejsce w klasyfikacjach zaburzeń psychicznych. Jednak coraz częściej ataki objadania się i jedzenie więcej niż na to wskazuje nasze zapotrzebowanie dzienne, wiążą się z czynnikami psychologicznymi: emocjami, kryzysami, przekonaniami dotyczącymi diet.
 

O epizodzie jedzenia kompulsywnego wg kryteriów diagnostycznych DSM-5 mówi się, gdy wyróżnia się minimum 3 cechami. Jemy wówczas:

  • szybciej niż zwykle, 
  • aż do niekomfortowego przepełnienia, 
  • duże porcje – nawet mimo braku uczucia głodu, 
  • w samotności – przez zawstydzenie,
  • a jako skutek może pojawić się uczucie obrzydzenia do samego siebie, wyrzuty sumienia i poczucie winy. 
  • z poczuciem utraty kontroli nad ilością,

Pojedynczy epizod nie świadczy o zaburzeniach odżywiania, ale jeśli powtarzają się co najmniej raz w tygodniu od trzech miesięcy, analiza sytuacji pod tym kątem jest konieczna. 

 

Wiele razy wspominałam o tym, że jedzenie spełnia szereg funkcji psychologicznych, odstresowuje, przynosi uspokojenie, nagradza, podnosi energię, pomaga wytrwać w samotności. Niestety w związku z dostępnością i dużym urozmaiceniem jedzenia korzystamy z tych funkcji zbyt często. Przestajemy myśleć o innych sposobach na rozładowanie emocji, bo jedzenie jest na miejscu i nie wymaga specjalnego wysiłku by radzić sobie w ten sposób.

Niestety nie myślimy o powodach i o konsekwencjach.

Ulga, uspokojenie, strzał energii są tylko chwilowe. Natomiast pojawiająca się świadomość tego, ile i w jaki sposób się objadaliśmy powoduje poczucie winy, które narasta, a w swoim paradoksie często doprowadza do kolejnego ataku jedzenia. Klasyczne błędne koło, z którego tak trudno nam się uwolnić. Zachęcam do odsłuchania również wcześniejszego podcastu w tym temacie.

Trzeba zrozumieć, że napady nie zdarzają się bez powodu. A poradzenie sobie z tym wymaga włożenia wysiłku i obnażenia przed sobą. Emocje oczywiście mają wpływ, ale nie są też bezpośrednim czynnikiem wywołującym napad, raczej zapalnikiem. Natomiast to nieprawidłowe wzorce odżywiania takie jak restrykcje i chaotyczne jedzenie, wywołują napady w sytuacjach kryzysu emocjonalnego. 
 

Co powoduje napady objadania według badań?

  • 91% Napięcie
  • 84% Zjedzenie czegokolwiek
  • 78% Brak towarzystwa
  • 78% Chęć zjedzenia czegoś określonego
  • 75% Rozmyślanie o jedzeniu
  • 72% Powrót do domu po szkole/pracy
  • 59% Znudzenie i samotność

Uważność to klucz do samopoznania, a samopoznanie to klucz do zmian trwałych i zgodnych z naszymi potrzebami i wartościami. Obecnie poprzez dostęp do tak wielu informacji i możliwości jesteśmy bardzo przebodźcowani, a nasza uwaga się rozprasza. Wkrada się pośpiech, a to wszystko sprawia że działamy automatycznie i nawykowo. Pośpiech i brak uważności to największa przeszkoda, ale praca w tym obszarze może dać najwięcej trwałych korzyści. 

Zapraszam do odsłuchania podcastu. W grudniu czeka nas również szkolenie/ webinar poświęcony temu tematowi. Napady objadania się z perspektywy odżywiania i psychologii. Praktyczne wskazówki do pracy nad problem i moje doświadczenia z pracy z klientkami. Poniżej szczegóły.

Serdecznie zapraszam do odsłuchania podcastu oraz subskrybcji mojego kanału na Spotify oraz iTunes. Jestem też na YouTube! Będę niezwykle wdzięczna za dodanie opinii, subskrypcje mojego podcastu na Spotify oraz iTunes,  YouTube! Dziękuje, że słuchacie! Dotarcie do kolejnych osób będzie możliwe tylko dzięki Waszym kilku kliknięciom, z góry dziękuje!

 

 

Napady objadania się wymagają wsparcia dietetycznego i edukacji żywieniowej. Warto zwrócić uwagę na kontekst jedzenia, diet, posiłków. Z drugiej strony kluczowe jest wsparcie psychologiczne i zrozumienie tych mechanizmów. Zapraszam na szkolenie!

You may also like