Praca z ciałem w zaburzeniach odżywiania
Praca z ciałem w tym kontekście będzie obejmowała:
- techniki relaksacyjne – w celu rozładowania, obniżenia napięcia psychofizycznego,
- ćwiczenia oddechowe – w celu wyciszenia się, ułatwienia relaksacji, szybszego uczenia się i lepszego odczytywania sygnałów z ciała,
- masaże – w celu zwiększenia doznań dotykowych i wzrokowych,
- wizualizacja – dotycząca percepcji ciała i jego możliwości,
- ogrywanie ról, które może polegać na „dublowaniu” i „odwróceniu ról”. W pierwszym przypadku terapeuta może odgrywać pacjenta pokazując jego posturę, postawę, sposób chodzenia. Następnie pacjent uczy się pokazywać postawę pewności siebie. Odwrócenie ról polega na naśladowaniu przez pacjenta innych osób, w celu zorientowania się w adekwatnych postrzeganiu innych.
- trening percepcji zmysłowej – by rozpoznawać wewnętrzne doznania związane z głodem i sytością, przeżywanymi emocjami, doznaniem zmęczenia, wymaga zwrócenia się w głęb siebie, można z pomocą dotyku.
- techniki medytacyjne, joga – w celu rozluźnienia, uspokojenia, wyciszenia,
- techniki oparte na ruchu i tańcu – wspomagają identyfikowanie i okazywanie emocji, w artystyczny sposób pomagają wyrazić trudne doświadczenia, pomagają w zintegrowaniu ciała jako całości i jego możliwości.
Stosuje się różne metody dotyczące oceny obrazu ciała, jednak zazwyczaj zawierają one stałe, cztery komponenty, które pokazują nam w jaką stronę warto kierować się pracując z ciałem:
- zadowolenie – niezadowolenie z własnego wyglądu,
- zaangażowanie emocjonalne (smutek, wstręt, niepokój, dyskomfort) względem wyglądu,
- aspekt poznawczy wizerunku ciała – inwestowanie w wygląd, błędne przekonania,
- behawioralne unikanie – przedmiotów lub sytuacji z powodu troski związanej z wizerunkiem ciała np. lustro, waga.