Po co nam praktykowanie oddechu?
Ta rozmowa długo czekała na odpowiedni moment do publikacji. Niespodziewanie przyszedł czas, w którym może być nam bardzo pomocna. Potrzebujemy teraz świadomości, zwolnienia, koncentracji, opanowania stresu i reakcji panicznych, a w tym bardzo może nam pomóc praktyka świadomego oddechu.
Oddech. Podstawowa czynność utrzymująca nas przy życiu. Po urodzeniu dziecka wyczekujemy z niecierpliwością pierwszego, gwałtownego poruszenia klatki piersiowej, oddechu, krzyku. Kiedy ktoś odchodzi, to właśnie brak oddechu informuje nas, że to koniec jego ziemskiej drogi. Oddychamy, czyli żyjemy. Żyjemy, bo oddychamy.
Praca z oddechem
„Praca z oddechem to takie masowanie ciała od środka.”
Anita Michalska
Czynność podstawowa, aż tak podstawowa, że nie zwracamy na nią uwagi, brakuje nam uważności w oddychaniu. Tymczasem na różne sytuacje, emocje w życiu reagujemy innym sposobem oddychania, w związku z tym, dzięki świadomemu oddychaniu i pracy z oddechem możemy próbować lepiej radzić sobie w trudnych sytuacjach, które wymagają koncentracji, relaksacji, uspokojenia.
Zastanów się jak wiele zwrotów w naszym języku odnosi się do sposobu oddychania i sytuacji, które mu towarzyszą. Oddychamy pełną piersią, kiedy z czymś sobie poradzimy, kiedy czujemy ulgę. Bierzemy głęboki oddech, kiedy na coś trudnego się przygotowujemy, kiedy potrzebujemy uwagi i koncentracji. Zatyka nas, kiedy coś trudnego, szokującego zrobi na nas wrażenie. Mówimy, że zaraz się udusimy, kiedy sytuacja jest napięta, a my się stresujemy. Używamy tych zwrotów tak często, ale tak mało uwagi poświęcamy na związki między naszymi reakcjami, oddechem, a sytuacjami i emocjami, które nas dotykają.
Praktyka oddychania wymaga od nas świadomości, której w tych szalonych czasach tak bardzo nam brakuje. Wymaga skupienia się na sobie, czego tak często ostatnio unikamy. Wymaga zwolnienia, na który przecież nie mamy czasu. Sytuacja jednak pokazuje, że wszystko może się w pewnym czasie zatrzymać. Nie potrzeba do tego pandemii, chociaż ona najmocniej pokazała nam, że nie jesteśmy nie do zdarcia. Wystarczy widmo wypalenia zawodowego, zaburzeń psychicznych, chorób dotykających ciało, narastające skutki życia w stresie, by w pewnym momencie po prostu trzeba było się zatrzymać, a wtedy warto wrócić do podstaw i może zacząć od pracy z oddechem. To narzędzie, do pracy nad rozwojem, ale też profilaktyką, które masz dostępne cały czas. Zaczniemy korzystać?
Chcesz dowiedzieć się na czym polega praca z oddechem ze wsparciem specjalisty? Chcesz poznać techniki, które możesz sama wykorzystać? Jakie mity i przekonania dotyczące oddychania są rozpowszechniane? Dlaczego praca z oddechem znajduje swoje miejsce, a nawet całe rozdziały w książkach dotyczących rozwoju osobistego? Zapraszam na potrzebną nam teraz rozmowę z coachem i breathworkerem Anitą Michalską.
Serdecznie zapraszam do odsłuchania rozmowy oraz subskrybcji mojego kanału na Spotify oraz iTunes.Czekam na pierwsze opinie i komentarze. Chcecie więcej takich rozmów?
Poznaj mojego gościa
Anita Michalska – z wykształcenia politolog, z zawodu coach, trener, breathworker. Prezes i wspólnik w firmie szkoleniowo – konsultingowej hentoku. Pasjonatka psychologii i holistycznego podejścia do pracy z człowiekiem. Łaczy w pracy cechy analityka i filozofa. Lubi rozkładać rzeczywistość na czynniki pierwsze, zwraca uwagę w pracy z klientami na fakty, ale pilnuje też, aby nie uciekał element magiczny życia, który nie zawsze jest namacalny i materialny.
W pracy z oddechem najbardziej ceni sobie delikatność i skuteczność tej metody. Sama doświadczyła ogromnej metamorfozy psychologicznej i cielesnej, dzięki pracy z oddechem i obserwuje też niesamowite zmiany u swoich klientek i klientów.
Lubi ludzi. Lubi też siebie. Ma 15-letniego psa, który często towarzyszy jej podczas sesji i warsztatów.