Kwestionariusz Stylu Życia – wyznaczanie celów i planowanie działania
Staramy się jeść lepiej i zdrowiej, więcej ćwiczymy zgodnie z naszym planem na nowy rok, ale przede wszystkim bo zależy nam na zaprojektowaniu zdrowego stylu życia, który już nas nie opuści. Przez kolejne miesiące skupimy się na bardziej psychologicznych aspektach tego dlaczego miałabyś chcieć jeść zdrowo i ćwiczyć regularnie już zawsze. W marcu skupimy naszą uwagę na wyznaczaniu celów i planowaniu tego, w jaki sposób dokonać zmiany, wytrwać w procesie i osiągnąć cel. A jaki jest twój cel zdrowotny? Dlaczego jest dla ciebie ważny?
Planowanie to podstawa
Będę się tego trzymać, że kluczem do realizacji celów, najróżniejszych jest opracowanie planu, najlepiej szytego na miarę. Dlatego nie dajmy się zwieść sposobom opisanym w internecie, rozważmy czy doświadczenia koleżanki przełożą się na nasze życie, bo dobry i skuteczny plan nie powinien być kopią. Można i warto się inspirować, trzeba korzystać z doświadczeń innych, powinniśmy się uczyć na błędach. Nawet jeśli chcemy zrzucić tyle samo co przyjaciółka o podobnym wyglądzie i stylu życia, to jednak nie jesteśmy w tej samej sytuacji, ani fizjologicznie, ani psychologicznie, ani środowiskowo. Plan działania musi być twój, opracowany i dopracowany przez ciebie, to bardziej zmotywuje cię do działania. Czy jak planujesz remont to nie robisz projektu nowego wnętrza? Nie zaznaczasz nowego układu, nie zapisujesz stron z inspiracjami, nie dokonujesz selekcji by wybrać to co najbardziej do ciebie pasuje? Rzadko kiedy udaje się skutecznie poprowadzić dietę, która jest efektem noworocznego postanowienia i zaczyna się „wszystkim” i „od jutra”. W takim chaosie łatwo o utratę samokontroli, a to ona każe nam decydować się na trudniejsze kroki by dążyć do celu. Rzeczywiście zdarzają się kryzysy, bardzo mocne napięcie emocjonalne, które pcha nas w stronę celu, niestety takie zrywy najczęściej są krótkotrwałe. Nie polegaj też na planie ułożonym tylko w głowie, zapis ma moc i warto wszystko co nam chodzi po głowie w kontekście zmiany dokładnie notować. Po pierwsze po to, by najzwyczajniej nie zapomnieć, bo przecież mamy tak wiele na głowie. Po drugie mając w jednym miejscu wszystkie narzędzia, sposoby, komentarze, odczucia łatwiej o szukanie zależności, które mogą pomóc z naprawie błędów, w wytrwaniu czy udoskonaleniu planu, podniesienia sobie poprzeczki.
Stwórz dokładny plan działania!
Zapisuj wszystko co z nim związane!
Szukaj powiązań i udoskonalaj lub dostosowuj lepiej do siebie!
Inspiruj się, ale nie kopiuj planu innej osoby, nawet jeśli wydaje ci się, że jest taki sam!
Jeśli popełnisz błąd, nie przerywaj!
Tworzenie planu zmiany stylu życia w praktyce opiszę ci w kolejnym artykule.
Cele oparte na wartościach
Kluczowe w dokonywaniu zmiany jest uświadomienie sobie dlaczego i dla kogo chcemy dokonać zmiany oraz dlaczego to my powinniśmy być tym kimś. Co często nie jest takie oczywiste. Ludzi nieszczęśliwych charakteryzują dwa nawyki. Pierwszy to nieustanne uciekanie przed nieprzyjemnymi myślami, uczuciami, pragnieniami, to sprawia, że zajmują naszą uwagę ze zdwojoną siłą. Tak również bywa z odchudzaniem, cechuje nas podejście, że po schudnięciu wszystko będzie dobrze i my będziemy wystarczająco dobrzy i wartościowi. Muszę cię zasmucić, tak nie będzie dopóki w to nie uwierzysz, a jeśli motywacją dla diety jest tylko wygląd i wizja idealnego życia, nigdy nie uwierzysz rezultatom. Większość z nas stara się ćwiczyć i dobrze odżywiać by uniknąć poczucia winy, to nie jest problem. Problem zaczyna się w momencie kiedy nasze życie (i dieta) zdominowane zostanie przez chęć ucieczki przed poczuciem winy, przed presją innych, uczuciem beznadziei. Drugi nawyk to budowanie samoakceptacji na bazie wyglądu zewnętrznego, co w dobie fat shamingu jest tym bardziej trudne do niwelowania. Oczywiście trudno oddzielić samoocenę i poczucie własnej wartości od akceptacji własnego wyglądu, jednak nie wolno nam skupiać się tylko na tym. Ciałopozytywność wymaga racjonalnego podejścia.
Kluczem jest odkrycie wszystkiego tego, na czym ci zależy. Zbyt rzadko zastanawiamy się nad tym, co tak naprawdę jest dla nas ważne? Jeśli wierzymy i afirmujemy pewne wartości łatwiej osiągamy cele, również te związane ze zdrowiem. Jednak a a cel to nie to samo. Wartość jest naszym kompasem, to serce naszego planu. Jaką osobą chcesz teraz być?Natomiast cel jest konkretnym działaniem, mózgiem naszego planu. Jak wiesz to pełni szczęścia potrzebujemy i serca i rozumu. Dlatego opierając na wartościach nasze cele mamy większą szansę na sukces. Kierując się wartościami nie musimy obawiać się porażki, bo najważniejsze wartości są w naszym życiu trwałe i możemy do nich łatwo powrócić.
Jeśli twoją wartością będzie dbanie o siebie i rozwój osobisty, twoim celem może być pójście na trening w poniedziałek o 7 rano i pilnowanie codziennie regularnych posiłków.
Planujesz czy działasz w chaosie? Na czym opierasz swoje cele?
Aby odpowiedzieć na te kluczowe pytania warto zadać sobie szereg poniższych pytań i dokładnie przeanalizować pojawiające się odpowiedzi.
Kwestionariusz – Planowanie
- Czy wyznaczając sobie cel, planujesz krok po kroku działanie?
- Czy często zdarza ci się podejmować się trudnych zadań spontanicznie bez przemyślenia, ile czasu i wysiłku będą cię kosztowały?
- Czy planując działanie bierzesz pod uwagę różne czynniki, które mogą towarzyszyć działaniu?
- Czy tworzysz plan B planując działania?
- Czy zdarza ci się szybko rezygnować z podjętych działań, kiedy pojawiają się trudności?
- Czy zdarza ci się robić noworoczne postanowienia, które chcesz wprowadzać w życie natychmiast?
- Czy planujesz działania w oparciu o zasadę SMART?
- Czy prowadzisz dziennik lub aplikację do planowania i realizowania celów?
- Czy porażka często sprawia, że rezygnujesz z działania?
- Traktujesz błędy jako nauczkę, dzięki której się uczysz, czy jak ocenę twojej osoby?
- Dlaczego najczęściej rezygnujesz z działania? Przypomnij sobie kilka sytuacji.
- Czy jesteś cierpliwy podczas osiągania celów?
- Czy wyznaczasz cele pośrednie, sprawdzasz jakie robisz postępy, by ewentualnie zmienić plan działania?
- Czy monitorujesz swoje działania w drodze do celu?
- Gdzie masz zapisany plan działania?
- Czy droga jest dla ciebie równie ważna co sam cel? A może tylko cel jest najważniejszy?
Kwestionariusz – Cele i wartości
- Jaką osobą chcesz teraz być?
- Jak będziesz rozwijać relacje przyjacielskie i miłosne?
- Jak będziesz pozytywnie wpływać na świat?
- Jak będziesz dawać i znajdować radość?
- Jakie są 3 najważniejsze wartości dla ciebie?
- Czy wyznaczając cele bierzesz pod uwagę wartości, w które wierzysz?
- Czy wzięcie pod uwagę wartości, które są dla ciebie ważne, zmienia się twoje podejście do celu, który wybierasz?
- Czy wyznaczasz sobie w życiu cele? Do czego teraz dążysz? Czy wiesz w jaki sposób chcesz to osiągnąć?
- Gdzie masz spisane swoje cele, które realizujesz obecnie?
- Czy obierając cel bierzesz pod uwagę swoje możliwości w osiągnięciu go?
- Czy twoje cele są ambitne?
- Czy twoje cele są naprawdę określone przez ciebie, a może są kopią celów, kogoś kogo znasz i/lub podziwiasz?
- Dlaczego cel jest dla ciebie ważny?
- Dlaczego mógłbyś chcieć dążyć do swojego celu?
Zapraszam do pobrania pliku z pytaniami, żeby zapisać i przeanalizować odpowiedzi.
W kolejnych artykułach w tym miesiącu skupimy się na tym jak wyznaczać cele w oparciu o wartości i przedstawię wam dokładnie dlaczego to takie ważne. Będziemy próbować tworzyć plan szyty na miarę każdej osoby w praktyce. To wszystko ma znaczenie jeśli chcemy zmienić nasz styl życia na zdrowszy, ale przyda się też w osiąganiu innych celów.