fbpx
Home BLOG Jak zadbać o planetę? Majowe wyzwanie

Jak zadbać o planetę? Majowe wyzwanie

by Anna Paluch
jak zadbać o planetę
jak zadbać o planetę


Jak zadbać o planetę? Majowe wyzwanie

W ramach naszego rocznego Planu dbania o CUD warto zastanowić się jak zadbać o miejsce, w którym żyjemy. Jak zadbać o planetę? To nasze wyzwanie na maj. Niestety statystyki są coraz bardziej przerażające, sami zgotowaliśmy taki los naszej matce ziemi. Mówi się o tym by dbać o ciało, bo to jedyne miejsce w którym żyjesz, ale czy przeżyjesz w zdegradowanym otoczeniu bez dostępu do podstawowych źródeł energii? Perspektywa jak z filmów science fiction? Nierealne? Niestety coraz bardziej możliwe. Jak zadbać o planetę w swoim ogródku?

Plastik nas zasypie a krowy zagazują

Jednym z najczęściej ostatnio poruszanych tematów jest problem plastiku, którego hałdy rosną w zastraszającym tempie doprowadzając do śmierci zwierzęta morskie, zatykając kanalizacje powodując podtopienia. Około 79% zużytych tworzyw sztucznych nie trafia do recyklingu, lecz na wysypiska śmieci i do środowiska naturalnego, w tym do oceanów. Do oceanów trafia obecnie co roku 8 mln ton plastiku i innych tworzyw. Niektóre tworzywa sztuczne mają toksyczne właściwości i dostając się do organizmów zwierząt mogą zakłócać prawidłowe funkcjonowanie hormonów. Wiele tworzyw zawiera takie związki jak bisfenol, który jest uznawany za niebezpieczny dla zdrowia ludzkiego i może być przyczyną wielu chorób, zjadają go ryby, które później trafiają na nasz talerz. Powiesz, że potrzebne są rozwiązania systemowe, w porządku, ale chyba można dołożyć do tego przedsięwzięcia cegiełkę z własnej woli, a nie przez odgórne zakazy. Zresztą w psychologii wiemy, że zakazy wywołują efekt przeciwny do zamierzonego, dlatego ja stawiam na świadome wybory. W dobrą wolę, a nie dbanie o popularność i przychylność elektoratu, polityków przestaje wierzyć obserwując naszą scenę polityczną…Za około 14% emisji wszystkich gazów cieplarnianych na świecie odpowiada obecnie rolnictwo. W dużej mierze chodzi tu o metan produkowany przez jakieś półtora miliarda krów zamieszkujących naszą planetę, a jedna krowa może go wyprodukować nawet do 300 litrów dziennie. Metan jest natomiast ponad dwudziestokrotnie gorszy dla środowiska niż dwutlenek węgla w kontekście efektu cieplarnianego.Hej, zróbmy coś dobrego dla przyszłych pokoleń, to straszna hipokryzja nie przejmować się, bo „nas już wtedy nie będzie”, kiedy nadejdzie przyrodniczy armagedon. Poza tym w takim tempie w jakim to wszystko się dzieje, młodsi z nas mogą tego doczekać. Za to co mamy dzięki naszej planecie należy jej się szacunek, a nie wykorzystywanie i marnowanie.

Jak zadbać o planetę? Będziemy szukać odpowiedzi na to pytanie przez cały maj. Będziemy próbować być bardziej eko, less waste. To wyzwanie jest również dużym krokiem dla mnie, ale będę próbować, szukać rozwiązań i wychodzić ze swojej strefy komfortu. Dbanie o planetę to stawianie na prostotę i minimalizm, mamy z tym problem w erze dostępu do tylu produktów, na szczęście ten trend się zmienia. Dołączymy?

Załączam plik z listą zadań na maj. A w kolejnych wpisach będę poszerzać ich znaczenie dla zadbania o planetę. Wystarczy kilka drobnych zmian, ale też poważne decyzje i włożenie więcej wysiłku w ruch „zero waste” jest tym kierunkiem w który chcemy zmierzać. Dbanie o ziemię to dbanie o nasze zdrowie. To dbanie o CUD.

Zapraszam do pobrania Listy zadań do wykonania w maju. Mam nadzieję, że dołączysz? 

Jak zadbać o planetę

Chętnie zmotywuje się waszymi działaniami, dzielmy się nimi na grupie i instagramie!

  • Blog i strona Dbam o CUD na FB, tam znajdziecie linki do wpisów.
  • Grupa FB Dbam o CUD, miejsce na pytania, refleksje, dyskusję, własne rozmyślania i wasze pomysły. Wszystko w temacie projektu – tam znajdziecie.
  • Mój instagram będzie miejscem, gdzie pokaże wam moje zmagania w wersji zdjęciowej. Chętnie też udostępnię wasze działania w kontekście poszczególnych miesięcy. Wystarczy mnie oznaczyć, dodawajmy też hashtagi: #dbamocud 
  • Newsletter, który traktuję jako formę listu, osobistego, dla tych, którzy naprawdę chętnie poznają mnie bliżej. Również w tym projekcie, będzie to możliwość spotkania się z wami i opowiedzenia kolejnych historii o tym, jak udaje nam się dbać o CUD. 




You may also like