Czy jesteś kolekcjonerem diet? Sprawdź, dlaczego poradniki, jadłospisy nie działają na Ciebie?
Czy Ty też masz taką szufladę, pełną wydrukowanych i skrzętnie uporządkowanych jadłospisów, zaleceń, fit przepisów, a nawet całych ebooków, pełnych wskazówek które „zmieniają życie”? A może jesteś kolekcjonerem cyfrowym ze specjalnym folderem, a nim kolejne foldery z nazwami odpowiadającymi zawartości: jadłospisy, ebooki do odchudzania, plany treningowe albo zdrowe przepisy? A teraz odpowiedz sobie na pytanie: jak często sięgasz i jak długo działasz zgodnie z tymi zaleceniami? Zauważyłam taką tendencje u wielu osób – zbieractwa dietetycznego. To nasila się zwłaszcza obecnie ponieważ internet bombarduje nas sprzedawanymi albo rozdawanymi planami, bookami, jadłospisami, które „zadziałały” na tysiące osób. Kupujemy, bo wydaje nam się, ze to nasza ostatnia deska ratunku i skoro innym pomogło to nam też. A potem się denerwujemy. Co jest ze mną nie tak, że inni mogli, a ja nie? To nie z tobą jest problem. To nie zawsze problem z narzędziami, ale problem jest gdzieś pomiędzy. Dostosowujesz siebie do diety, a nie dietę do siebie. Zbierasz materiały, nie próbując wyciągnąć z nich wskazówek możliwych do zastosowania już teraz, przez Ciebie. Chcesz albo wszystko albo nic. Zatrzaskujesz szufladę. Dzisiaj zapraszam na podcast psychodietetyczny i odcinek, w którym zastanowimy się dlaczego te wszystkie wspaniale przygotowane materiały na Ciebie nie działają? Może jesteś kolekcjonerem diet, więc dowiedz się, co z tym zrobić?
W tym odcinku podcastu dowiesz się:
- Na czym polega dietetyczne zbieractwo?
- Dlaczego mamy problem z zastosowaniem tych wszystkich materiałów, narzędzi, jadłospisów i wytycznych?
- Od czego warto zacząć skuteczne korzystanie z tego rodzaju wsparcia?
- Dlaczego tak bardzo potrzebujemy krytycznego myślenia i większego zaufania do siebie?
- Traktujemy te materiały, zalecenia jak wyrocznie. I zapominamy, że często opierają się na doświadczeniach autora i zupełnie nie biorą pod uwagę naszej historii, przyzwyczajeń, etapu zmiany. A my nie będziemy w stanie przez dłuższy czas robić, czegoś co nie jest z nami w zgodzie.
- Chcemy szybkich efektów i nie analizujemy na głębszym poziomie naszej zmiany, naszych motywacji, naszej relacji z jedzeniem. I równie szybko odpuszczamy, bo brakuje nam wglądu, bo osiągamy efekt i wracamy do starych założeń. Albo nie jesteśmy w stanie utrzymać zasad, nie osiągamy celu i z frustracją wracamy do starych nawyków.
- To często nasze usprawiedliwienie dla braku gotowości do wprowadzenia realnych zmian. Przecież coś robię! Zbieram, szukam, zapisuje. Inspirowanie się i motywowanie, tworzenie planu jest bardzo ważne, ale za tym planem muszą pójść działania, które będą dla nas ważne i niezbyt trudne…
- Bo marketing robi dobrą robotę! Dlatego tak bardzo potrzebujemy więcej krytycznego myślenia, sprawdzania źródeł informacji, zatrzymania się zanim klikniemy zamów. Dlaczego chcę po to sięgnąć? CZy nie mam w swojej bibliotece podobnych materiałów, od których mogę zacząć, żeby sprawdzić, czy faktycznie warto? Na czym polega ta „innowacyjność”, „autorska metoda”. Co realnie podpowiada mi, że to może się u mnie sprawdzić?
Dokładnie wszystkie punkty omawiam w podcaście. Zapraszam do odsłuchania i dyskusji. Chciałabym zaznaczyć, że wcale nie uważam, żeby zbieranie narzędzi, zaleceń przepisów było czymś bezsensownym. Chodzi mi o to, co dzieje się dalej. Czy to faktycznie mi pomaga? Czy wprowadzam te zmiany w życie, nawet małymi krokami? Czy te arkusze pomagają mi w pracy nad zmianą myślenia? Jeśli tak jest, to wspaniale. Korzystajmy, działajmy, rozwijajmy się. Sama tworzę kursy i udostępniam moim klientom mnóstwo Arkuszy i ćwiczeń. Zawsze jednak podkreślam, że istotą ich działanie jest wzięcie ołówka do ręki, przygotowanie czystej kartki i notowanie, zapisywanie. Sama szuflada czy folder nie zmienią naszego życia, ale umiejętne korzystanie z nich, małymi krokami, biorąc pod uwagę swoje potrzeby i trudności, to już tak!
Popracujemy nad naszymi szufladami? Jaką jedną rzecz z tego, co tam znajdziesz możesz przetestować w najbliższym czasie?
Serdecznie zapraszam do odsłuchania podcastu oraz subskrybcji mojego kanału na Spotify oraz iTunes. Jestem też na YouTube! Będę niezwykle wdzięczna za dodanie opinii, subskrypcje mojego podcastu na Spotify oraz iTunes, YouTube! Dziękuje, że słuchacie! Dotarcie do kolejnych osób będzie możliwe tylko dzięki Waszym kilku kliknięciom, z góry dziękuje!
Jeśli czujesz gotowość do aktywnej pracy z materiałami, które pomogą uzyskać wgląd w swoją relacje z jedzeniem i dostosować zmiany do siebie. Zachęcam do przyjrzenia się mojemu kompleksowemu kursowi: „Jak naprawić relacje z jedzeniem?”
Coraz częściej mamy do czynienia z zaburzonym odżywianiem, które jest efektem restrykcyjnych i ekstremalnych diet, niewłaściwą relacją z jedzeniem, wszechobecną kulturą diet i nieprawidłowych stylów jedzenia. E-kurs psychodietetyczny Zaburzone odżywianie powstał właśnie w odpowiedzi na ten problem i będzie miał za zadanie w praktyczny sposób przeanalizować i pomóc naprawić relację z jedzeniem. Chciałabym, aby każda osoba, która ma poczucie, że nie radzi sobie z tym, co wielu nazywa „tylko” jedzeniem mogła powiedzieć, że rozumie wszystkie te mechanizmy i wie jak się zachować w sytuacjach kryzysowych. Z tego kursu dowiesz się jak odzyskać kontrolę nad jedzeniem i naprawić relację z jedzeniem. Wykup teraz w obniżonej cenie!