Czas na regenerację! Wyzwanie lipca
Kiedy jest czas na regenerację?
Warto pamiętać, że czas na regenerację:
- należy nam się w każdej sferze naszego życia, zarówno w sporcie (wtedy ważna jest regeneracja ciała, ale czasem potrzebna też regeneracja umysłu, kiedy za bardzo nastawiamy się na wyniki), w pracy (brak regeneracji grozi wypaleniem zawodowym, albo fizycznym upadkiem na zdrowiu).
- oraz forma regeneracji zależy od sfery, której dotyczy. To może być masaż, to może być świadomy oddech, medytacja albo nic nie robienie.
- jest potrzebny bez względu na to jak aktywni jesteśmy i jaki mamy temperament, po prostu czasem trzeba się zdecydować na odpowiednio dobraną formę. Dla jednej osoby będzie to masaż tajski a dla innej relaksacyjne masowanie ciepłym olejkiem. Nie powinno się też od razu wykluczać pewnych form, nawet medytacje można dostosować do siebie,
- czasem powinien oznaczać całkowite nic nie robienie i może nam sprawić naprawdę duży problem. Natomiast biorąc pod uwagę ilość bodźców jakie atakują nas przez cały czas, 5 minut nie myślenia może być zbawienne, ale i piekielnie trudne. Trzeba praktykować.
- Wymaga czasu dla siebie. Często nie dostrzegamy tej potrzeby, bo mając i tak mało czasu wolimy go poświęcić na coś „aktywnego”, stąd zapominanie o rozgrzewkach, rozciąganiu, rollowaniu zapracowanych mięśni. Stawiamy na ćwiczenia spalające cardio lub siłowe i dopiero kiedy zaczynają boleć plecy albo chrupnie w kolanie szukamy przyczyny, która często leży w zapominaniu o regeneracji.
- jest czasem, który powinien się znaleźć w naszym stałym grafiku, tygodniowym lub rocznym zależy jakiej sfery życia dotyczy. Warto znaleźć swoje miejsce mocy i regeneracji i regularnie się do niego udawać. Warto ćwiczeniami rozciągającymi kończyć każdy trening, a nie przez tydzień lub co trzeci trening.
- nie musi wiązać się z dużym kosztem, to nie zawsze musi być wizyta u specjalisty czy wakacje w środku zimy, poszukamy innych sposobów.
W lipcu wprowadzimy nawyk dbania o regenerację, którą warto wpleść w swoje codziennie życie. Poszukamy odpowiedzi na pytania:
- Jak znaleźć i korzystać ze swojego miejsca mocy i regeneracji?
- Jaka powinna być wieczorna rutyna by zapewnić sobie spokojny sen, który jest istotną kwestią w regeneracji,
- Jak nie myśleć i nic nie robić? Czy potrafimy? Po co mielibyśmy to robić?
- Jakie są moje najlepsze sposoby na odpoczywanie?
- Jak wykorzystać moc medytacji w regeneracji?
Na odpowiedź na które pytanie najbardziej czekasz?
Zadanie wydaje się łatwe i przyjemne, ale w pędzącym świecie, przy tak wielu bodźcach, które nas zewsząd atakują, nie pozwalamy sobie na odpoczynek, bojąc się, że coś nas ominie. Niestety zbyt długie funkcjonowanie w takim kołowrotku prowadzi do problemów ze zdrowiem, zaburzeń snu, wypalenia zawodowego, czy kontuzji. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego dołącz do wyzwania i zdecyduj, czy potrafisz znaleźć i wykorzystać czas na regenerację?
Zapraszam do pobrania Listy zadań do wykonania w lipcu. Mam nadzieję, że dołączysz?
Chętnie zmotywuje się waszymi działaniami, dzielmy się nimi na grupie i instagramie!
- Blog i strona Dbam o CUD na FB, tam znajdziecie linki do wpisów.
- Grupa FB Dbam o CUD, miejsce na pytania, refleksje, dyskusję, własne rozmyślania i wasze pomysły. Wszystko w temacie projektu – tam znajdziecie.
- Mój instagram będzie miejscem, gdzie pokaże wam moje zmagania w wersji zdjęciowej. Chętnie też udostępnię wasze działania w kontekście poszczególnych miesięcy. Wystarczy mnie oznaczyć, dodawajmy też hashtagi: #dbamocud
- Newsletter, który traktuję jako formę listu, osobistego, dla tych, którzy naprawdę chętnie poznają mnie bliżej. Również w tym projekcie, będzie to możliwość spotkania się z wami i opowiedzenia kolejnych historii o tym, jak udaje nam się dbać o CUD.