Budujemy odporność psychiczną – wybaczenie
- Zwiększa poczucie szczęścia (uwolnienie od negatywnych uczuć),
- Wzmacnia poczucie własnej wartości (poprzez nawiązanie kontaktu z naszym kochającym Ja)
- Pobudza nadzieję (przestajemy skupiać się na przeszłości),
- Redukuje stres, depresję, lęk, przewlekły ból, kłopoty ze snem, nadużywanie substancji psychoaktywnych,
- Zwiększa naszą elastyczność (oderwanie się od przeszłości),
- Wzmacnia empatię i duchowość
Wybaczanie staje się łatwiejsze w miarę praktykowania, chociaż nie życzymy sobie tylu krzywd by był powód do ćwiczeń.
Wybaczyć komuś czy sobie?
Jak wybaczyć sobie?
- Nie stosuj podwójnych standardów.Bądź tak samo surowy dla siebie jak jesteś dla innych. Pamiętaj, że każdy popełnia błędy, a ważniejsze jest wyciągnięcie wniosków, jednak, aby to nastąpiło trzeba sobie wybaczyć i nie roztrząsać tego co się stało. Czy jeśli twój przyjaciel popełni błąd i będzie chciał naprawić wyrządzoną krzywdę, nie przebaczysz mu? Dlaczego nie postąpisz podobnie w stosunku do siebie? Wybacz sobie i uwierz w siebie, że jesteś wartościowy.
- Nie pozwól by błędy cię definiowały.Nie jesteśmy tylko sumą naszych błędów, jeżeli nie skupiamy tylko na tym naszej uwagi. Nie chodzi o nie popełnianie błędów, ale o naukę na ich podstawie. Z jednej strony warto sobie wybaczyć błędy, a z drugiej praktykować wdzięczność za to, co zrobiłeś dobrze. Błąd nie sprawia, że stajemy się kimś innym, gorszym, po prostu się zdarza w wyniku zbyt małych starań, nieuważności, pomyłki, zdarzenia losowego. Nie obwiniaj się o coś na co nie miałeś wpływu, wybacz sobie i postaraj się bardziej, by to się kolejny raz nie przydarzyło, jeśli popełniłeś błąd.
- Napisz do siebie wybaczający list. Opisz dokładnie, co sobie chcesz wybaczyć i dlaczego?
- Praktykuj wybaczanie. Przez jakiś czas postaraj się znaleźć czas np. wieczorem przed snem by dokończyć zdanie: „Wybaczam sobie, że….”. Nie codziennie popełniamy błędy i krzywdzimy siebie lub innych, ale zdarzają nam się sytuacje, które zrobilibyśmy inaczej. Przeanalizuj dzień i bądź wobec siebie wybaczający.
Jak wybaczyć komuś?
- Rozpocznij proces zdrowienia. Wybaczanie jest trudne, wiąże się opatrywaniem ran, a to boli, dlatego czasem warto skorzystać z profesjonalnej pomocy zamiast domowych środków opatrunkowych. Traumę trzeba przepracować, a wybaczanie to tylko jeden z etapów. Jeżeli widzisz, że nie radzisz sobie z tym co cię spotkało, wciąż odtwarzasz w głowie to zdarzenie, czujesz napięcie, gniew i żal przez cały czas, rozpatrz poszukania pomocy.
- Spróbuj zrozumieć osobę, która cię skrzywdziła. Często ponosi nas gniew, złość i chęć odwetu, ponieważ nasza perspektywa kończy się na doznanej krzywdzie. Nie chodzi o wywołanie litości by przebaczyć, ale o zrozumienie tego co kierowało osobą, jaka jest jej rodzinna historia, z czym się zmaga. Skoro twoje błędy pokazują tylko fragment tego kim jesteś, pomyśl w ten sposób o drugiej osobie.
- Nie bierz tego do siebie. To nie twoja wina. Krzywda świadczy o krzywdzicielu, a nie o twojej wartości.
- Pozwól odejść myślom, które wiążą się z przeszłością. Nie ma sensu wciąż zadawać tych samych pytań: „Jak mógł mi to zrobić?”, „Nie dam rady teraz”. Na wiele z nich nie poznamy odpowiedzi lub nie ma dobrej odpowiedzi. Nikt bez względu na wygląd, ilość miłości, szacunek nie jest traktowany dobrze przez wszystkich. Zamiast drążyć niedoskonałość i błędy innych, lepiej ruszyć do przodu, odpuszczając i wybaczając.
- Rozpocznij proces wybaczania i daj sobie czas.Możesz napisać list wybaczający, przeczytać go i wyrzucić. Możesz napisać list i wysłać go, jeżeli czujesz taką gotowość. Bywają dni, kiedy negatywne emocje są właściwie nie odczuwane, bywają takie dni, gdy w środku krzyczymy na cały świat, czując się oszukani. Nie ma recepty, ani schematu, który określi po ilu dniach będziesz w stanie wybaczyć. Staraj się, korzystaj z poprzednich wskazówek by wspierać ten proces, ale daj sobie czas.