Budujemy odporność psychiczną – współczucie
Oto zasoby, które wybrałam:
- współczucie
- wdzięczność
- elastyczność i kreatywność
- wiara w siebie
- aspiracja
- realistyczny optymizm i humor
- uważność
- równowaga i zdrowe przyjemności
- wybaczanie
- siła moralna i odwaga
Współczucie
Ale co ze współczuciem wobec siebie?
Według Kristin Neff, prekursorki badań nad samowspółczuciem (self-compassion) na to uczucie składają się elementy:
- Uważna świadomość przykrych emocji. Spokojnie, ale uważnie widzimy, co się dzieję. Akceptujemy, że czujemy ból. Dajemy sobie do tego prawo.
- Poczucie jedności z całym światem. Wszyscy cierpimy, nikt nie jest odosobniony i każdy ma do tego prawo. Wszyscy chcieliby odczuwać niezmiennie szczęście, ale los płata figle. Ludzie nas ranią. Poczucie, że każdy tak ma, zmniejsza nasze napięcie, pozwala złapać właściwą perspektywę, chroni właśnie przed użalaniem się.
- Okazywanie sobie życzliwości i wsparcia. Owszem może zauważasz, że cierpisz, ale trudno ci powiedzieć sobie dobre słowo, otulić się zrozumieniem. Zamiast krytykować się za wrażliwość, okaż sobie akceptacje dla tego stanu tu i teraz. Wiemy przecież, że strach nie wspiera rozwoju i nie motywuje, nie można sobie samemu robić krzywdy.
Self-compassion w praktyce
- Przypomnij sobie sytuacje w której byłeś dla kogoś współczujący. Jakie pojawiły się myśli? Co czułeś, w jakich miejscach w ciele? Co miałeś ochotę zrobić dla tej osoby, o co zapytać?
- Spróbuj sobie przypomnieć jak w sytuacji kryzysu lub trudnej sytuacji potraktowałeś siebie? Jakie wobec siebie pojawiły się uczucia? Co pomyślałeś o sobie? Jakbyś siebie nazwał?
- A teraz postaraj sobie przypomnieć ostatni kryzys, który przechodzisz, czy niedawno przechodziłeś. Postaraj się potraktować siebie jak cierpiącego przyjaciela czy bezbronnego uchodźce, wobec którego żywiłeś współczucie.
- Połóż rękę w miejscu, w którym najbardziej odczuwasz emocje i powtarzaj sobie:
„To jest chwila cierpienia”
„To część mojego życia, ale również życia każdego innego człowieka.”
„Tak, to boli”
„Wielu ludzi również cierpi, to nas definiuje jako ludzi.”
„Chcę sobie teraz pomóc. Zrobie to w ten sposób:….”
„Pragnę okazać sobie czułość.”
„Akceptuję siebie w tym stanie.”