Budujemy odporność psychiczną – realistyczny optymizm
Realistyczny optymista
Style wyjaśniania
Rzeczywistość jest niezmienna, coś się przytrafia i trzeba się do tego odnieść. Kłopot optymisty i pesymisty polega właśnie na wyjaśnianiu, tego co im się przytrafia. Pesymista charakteryzuje się stylem wyjaśniania:
- osobistym (oskarża i obwinia siebie, „co jest ze mną nie tak?”)
- wszechobecnym (generalizuje jedną porażkę na całe życie, „wszystko mi idzie źle”, „jestem beznadziejny”)
- stałym (nie wierzy w zmiany na lepsze, „nie będzie lepiej”, „nigdy nie spotkam nikogo wartościowego”)
Optymista charakteryzuje się innym stylem wyjaśniania:
- zewnętrznym (patrzy z szerszej perspektywy, dopuszcza możliwość działania czynników zewnętrznych, „to był trudny test”)
- konkretnym (wyróżnia pojedyncze trudne sytuacje, „czasami coś robię źle, ale przecież to i tamto osiągnąłem”)
- niestałym (niepowodzenie jest chwilowe, zmienne, „odpocznę i lepiej się przygotuję i będzie lepiej”
W praktyce
- Magia słowa Przynajmniej. Przypomnij sobie o jakimś kryzysie czy przeciwności, która cię spotkała, opisz ją i następnie dokończ zdanie ze słowem „przynajmniej”. Wypisz na kartce jak najwięcej możliwości. To ćwiczenie pomaga w konstruktywnej zmianie sposobu reagowania na przeciwności losu.
- Czytaj książki i historię osób, które mimo traum i kryzysów przetrwały i poradziły sobie dzięki dużej rezyliencji. Czym się charakteryzowały? Co im pomogło w trudnym momencie? Czerp ze sprawdzonych sposobów.
- Stworzenie albumu pudełka z nadzieją. Niech będą tam wszystkie pamiątki, zdjęcia, symbole, które podnoszą cię na duchu, przypominają dobre momenty i przywracają wiarę w siebie i ludzi.
- Może warto zrezygnować z otaczania się nieszczęściem i przemocą poprzez zrezygnowanie z oglądania telewizji i czytania newsów? Optymiści oglądają mniej telewizji. Zamiast tego możesz wybrać filmy biograficzne podnoszące na duchu.
- Samodoskonalenie. Wzmacniaj w sobie postawę optymisty i realistyczne style wyjaśniania. W sytuacji kryzysu i trudności stwórz listę stwierdzeń na poszczególne etapy działania: przed, w trakcie i po. Niech tą będą dobre, pozytywne myśli, które będą ci towarzyszyć i wspierać.
Przed: „Pierwszy raz jest zawsze najtrudniejszy. Mam prawo czegoś nie wiedzieć. Małe kroki będą najlepsze.”
W trakcie: Sytuacja jest trudna. Muszę zachować spokój i równowagę.”
Po: „Dobra robota, dobrze mi poszło”. „To już przeszłość. Jutro jest nowy dzień.”