Jak przeżyć styczeń bez poczucia winy?
Zawsze w styczniu czuję się przytłoczona tymi wyzwaniami, celami i agresywnym podejściem do tego, co „trzeba” ze sobą zrobić. Z drugiej strony lubię na początku roku zrobić bilans, zastanowić się, co jest dla mnie ważne. Jak się mają moje cele z tamtego roku? Czego potrzebuje? Z racji swojego zawodu staram się patrzeć szerzej i w kontekście całego roku, a tego najczęściej brakuje w tych wyzwaniach. W styczniu rzucamy wszystkie karty na stół. Wyczerpujemy zasoby i motywacje, zostaje poczucie winy, że znów zmierzamy w dobrze znanym kierunku. Jak przeżyć styczeń bez poczucia winy? Jak nie rezygnować z działań i nie stracić motywacji?
Chcę pracować nad nawykami. Chcę stawiać przed sobą cele. Tylko żeby móc je realizować, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Pozwól, że się nimi z tobą podzielę:
- Jeśli chcesz wiedzieć co zmienić, musisz wiedzieć, jak było do tej pory. Zacznij od prostego ćwiczenia. Zastanów się nad 3 pytaniami: Co robiłaś, a czego chciałabyś robić mniej? Czego nie robiłaś lub robiłaś za mało/rzadko, a chciałabyś więcej/ częściej. Co chciałabyś robić inaczej niż do tej pory. To ćwiczenie łączy podsumowanie z planowaniem w łagodny sposób.
- Musisz brać pod uwagę zmieniające się warunki, które wpływają na Twoją efektywność w realizowaniu celów: ilość pracy i zobowiązań, pogoda, kryzysy psychologiczne, nieoczekiwane zmiany życiowe, naturalny spadek motywacji. W tym celu dobrze sprawdza się praca nad niezbyt dużymi zmianami, ale regularnie. Zmiana perspektywy tylko z ciała na ogólne zdrowie – fizyczne i psychiczne. To jak się czuje nasza głowa ma bezpośrednie przełożenie na to, jak będziemy realizować te konkretne zdrowotne cele.
- Nie porównuj się z innymi. Mam poczucie, że to co najbardziej blokuje nas przed bardziej intuicyjnym podejściem do wprowadzania zmian jest nieustanne poczucie, że powinniśmy inaczej. Tak jak mówią inni, według ich, sprawdzonych wytycznych. To dlatego przestajemy słuchać swojego ciała i doprowadzamy go do skrajności. To dlatego, tak trudno nam odpoczywać, bo przecież inni nie odpoczywają. Skąd wiesz? Może potrzebują mniej odpoczynku, ale to nie znaczy, że ty też. Wolniej, spokojniej, uważniej. Czego potrzebuje Twoje ciało, jeśli wsłuchasz się w nie bez oceniania?
Zapraszam na psychodietetyczny podcast, w którym opowiem Ci więcej o tym, jak szukać balansu między rozwojem, a zbyt dużymi wymaganiami stawianymi przez innych zwłaszcza na początku roku. Czy te cele są naprawdę Twoje? Zanim zaczniesz się na siebie wkurzać o to, że nie realizujesz tego co wszyscy, zastanów się nad tym, czego ty potrzebujesz w tym roku? Może nowych wyzwań, a może mniejszych wyzwań? Może szybszego tempa, a może jednak spokoju i oddechu? Niech to będzie rok bez poczucia winy. Jednak to nie musi być rok bez działania.
Zaplanujemy dobry i zdrowy rok? Mam dwie propozycje
Popracujmy wspólnie nad zdrowymi nawykami
Popracujmy wspólnie nad wypracowywaniem różnych prozdrowotnych nawyków, które łączą umysł i ciało, bo to właśnie jest prawdziwe ZDROWIE. Na początku każdego miesiąca będę wysyłać newsletter z Arkuszem do monitorowania nawyku i wskazówkami wspierającymi wybrane nawyki. Dodatkowo w trakcie miesiąca w zależności od nawyku, będę wracać do Ciebie z przypominajką, poleceniami. Pojawią się też podcasty dedykowane naszym nawykom. Będziemy w tym razem. Będę szczęśliwa jeśli podzielisz się tym projektem z innymi osobami albo pokażesz jak pracujesz nad nawykami na swoim instagramie oznaczając mnie.
Zaczynamy od podstaw – czyli picie odpowiedniej albo większej ilości wody. Dobrze gdyby to było ok. 2 l. Natomiast, jeśli masz problem z wypiciem każdej ilości, zacznij od małych kroków. Liczy się proces, progres, a nie idealna wersja. W Arkuszu dodałam kilka wskazówek. Chcesz dołączyć? Zapisz się poniżej do newslettera.
Weź udział w moim nowym kursie Fundamenty Zdrowia
Moja druga propozycja do dołączenie do naprawdę konkretnego Projektu. W lutym rusza zupełnie nowy 25-tygodniu Ekurs Fundamenty Zdrowia. To rozwojowy kurs skupiający się na tym, co dla zdrowia najważniejsze. Chcę być Twoją motywacją do wprowadzenia zmian łagodnie, ze świadomością, regularnie.Ta motywacja to będą cotygodniowe maile z Arkuszem i nagraniem do odsłuchania. Widza, inspiracja i praktyczne działania. To może być nasz naprawdę dobry rok. Rok budowania fundamentów niezbędnych, żeby budowla była silna i trwała.
Czas poznać siebie i swoje ciało. Czas zadbać o swoje potrzeby. Czas na zdrowie zaopiekowane od podstaw. Czas polubić siebie, swoje ciało i zdrowy styl życia!
Poniżej zostawiam dodatkowe informacje i link do zapisów. Sprawdź plan i 25 tematów, które weźmiemy na warsztat. Dodatkowo spotkamy się na 2 webinarach. Będzie inspirująco, ale spokojnie i uważnie. Tak lubię najbardziej.
Serdecznie zapraszam do odsłuchania podcastu oraz subskrybcji mojego kanału na Spotify oraz iTunes. Jestem też na YouTube! Będę niezwykle wdzięczna za dodanie opinii, subskrypcje mojego podcastu na Spotify oraz iTunes, YouTube! Dziękuje, że słuchacie! Dotarcie do kolejnych osób będzie możliwe tylko dzięki Waszym kilku kliknięciom, z góry dziękuje!
Żadna piękna budowla nie przetrwa jeśli ma słabe fundamenty
Każdego roku obiecujesz sobie więcej dbałości o zdrowie? Wyznaczasz cele zdrowotne, które trudno jest zrealizować? A czy one są tak naprawdę twoje? Tylko uważne przyjrzenie się sobie, swojemu życiu, swojemu otoczeniu i wyciągnięcie właściwych wniosków ma szansę zbudować fundamenty dla działań z zakresu dbania o zdrowie. Działamy?