Jak nie ignorować głodu i szanować sytość? Naucz się określać poziom głodu i czuć ciało.
Nie ignoruj głodu i szanuj sytość to moim zdaniem najlepsze motto w odzyskiwaniu dobrej kontroli nad jedzeniem i poczucia wolności w jedzeniu. Wolność to świadome wybory. Wolność to sięganie po jedzenie, kiedy czujemy, że go potrzebujemy w większości z rozsądnych powodów. Niestety w wyniku doświadczeń, prowadzonych diet, zaburzeń, wpływu kultury, dostępności i smakowitości jedzenia gubimy nasze naturalne mechanizmy regulowania ilości przyjmowanego jedzenia. Powrót do czucia ciała jest bardzo ważny w procesie naprawy relacji z jedzeniem. Kiedy ignorujemy głód? Jak tego nie robić? Od czego zacząć pracę nad czuciem ciała i głodu? Zapraszam na nowy odcinek i nowy sezon psychodietetycznego podcastu!
Ignorowanie głodu to wynik wielu czynników:
- regulowania ilości jedzenia w dzieciństwie opierające się wyłącznie na decyzji opiekuna,
- dostępność i smakowitość jedzenia,
- restrykcje, diety, jadłospisy i wyznaczane godziny posiłków.
Nie szanujemy głodu, kiedy:
- Głodzimy się, podczas źle dobranych diet, detoksów.
- Przejadamy się z powodu emocji, braku uważności, dla przyjemności. Nie zwracamy uwagi na sygnały sytości. Jedzenie spełnia funkcje psychologiczne i ma charakterystykę jedzenia z powodów pozabiologicznych.
- Jemy według narzuconych zasad, bez zwracania uwagi na sygnały ciała. Pułapka źle rozumianej regularności. Jedzenie bez uczucia głodu, według godzin. Początkowo ten mechanizm pomaga i sprawdza się w uregulowaniu ciała – dajemy mu informacje, że jedzenie jest podawane regularnie – to ważne zwłaszcza przy wychodzeniu z zaburzeń odżywiania. Jednak z czasem potrzebujemy nauczyć się reagowania i dostrojenia się do naszego ciała i naszej aktywności.W tym artykule oferujemy bezpłatną wysyłkę kwalifikowanych produktów do maseczek lub kup online i odbierz w sklepie jeszcze dziś w Medical Department
Jak przestać ignorować głód?
Zacznij pozwalać go sobie właściwie poczuć! Na początku możesz kierować się w swoich obserwacjach skalą głodu i sytości.
Zanim zaczniesz jeść – jaki poziom głodu odczuwasz?
Po posiłku – jaki poziom sytości czujesz?
Jakie najczęściej stopnie poziomu głodu i sytości Ci towarzyszą?
Czy sięgasz po jedzenie, kiedy nie czujesz głodu?
Poniżej przedstawiam tabelę do określania głodu i sytości, której analiza jest też tematem tego podcastu. Możesz popracować ze wskazówkami z nagrania. Zapraszam do odsłuchania i podzielenia się swoimi refleksjami.
Serdecznie zapraszam do odsłuchania podcastu oraz subskrybcji mojego kanału na Spotify oraz iTunes. Jestem też na YouTube! Będę niezwykle wdzięczna za dodanie opinii, subskrypcje mojego podcastu na Spotify oraz iTunes, YouTube! Dziękuje, że słuchacie! Dotarcie do kolejnych osób będzie możliwe tylko dzięki Waszym kilku kliknięciom, z góry dziękuje!
Jeśli należysz do osób, które chciałby zrozumieć dlaczego jedzą tak, jak jedzą i co zrobić żeby bez liczenia i ważenia jeść wystarczająco dobrze dla siebie i odzyskać kontrolę nad jedzeniem zapraszam na warsztat! Od głodu do sytości to szkolenie podczas którego:
- Dowiesz się jak w toku rozwoju kształtują się nasze mechanizmy regulacji w zakresie odżywiania i dlaczego mogą zostać zaburzone. Czym jest głód? Czym jest sytość?
- Nauczysz się rozróżniać głód fizjologiczny od psychologicznego i zrozumiesz ich znaczenie w życiu.
- Nauczysz się rozróżniać jedzenie naturalne od przejadania i objadania się.
- Poznasz narzędzia do pracy nad odzyskiwaniem kontroli w jedzeniu.
- Dowiesz się, dlaczego jadłospis nie u wszystkich sprawdzi się podczas odchudzania, na różnych etapach zmiany.
- Poznasz praktyczne wskazówki, które pomagają czuć sytość i nie jeść za dużo.