fbpx
Home BLOG Czy to już kompulsywne objadanie się? (Podcast)

Czy to już kompulsywne objadanie się? (Podcast)

by Anna Paluch

Czy to już kompulsywne objadanie się?

Kompulsywne objadanie się to problem wymagający specjalistycznego wsparcia. Jednak wiele osób doświadcza na różnych etapach swojego życia epizodów kompulsywnego jedzenia.  Jedzenie pod wpływem emocji i napięcia w sposób kompulsywny wymaga wsparcia, jeśli wpływa negatywnie na jakość naszego życia. To my sami określamy, kiedy tak się dzieje. Warto jednak kierować się kryteriami diagnostycznymi oraz swoimi emocjami i dyskomfortem. Jak określić czy to kompulsywne objadanie się? Kiedy warto przyjrzeć się obszarowi jedzenia? Zapraszam na psychodietetyczny podcast.

 

Kryteria diagnostyczne DSM-V kompulsywnego objadania się, czy zaburzenia z napadami objadania:

A. Powtarzające się epizody niepohamowanego jedzenia

B. Współwystępowanie z powyższym przynajmniej trzech następujących objawów:

  1. Jedzenie dużo szybsze niż normalnie
  2. Jedzenie aż do nieprzyjemnego uczucia pełności
  3. Jedzenie dużych porcji jedzenia pomimo nieodczuwania fizycznego głodu
  4. Jedzenie w samotności z powodu wstydu/zakłopotania jedzeniem
  5. Odczuwanie wstrętu do siebie, depresji lub winy po przejedzeniu

C. Wyraźne cierpienie dotyczące niepohamowanego jedzenia

D. Występowanie niepohamowanego jedzenia co najmniej raz w tygodniu przez trzy miesiące

E. Brak powtarzających się czynności kompensacyjnych w związku z niepohamowanym jedzeniem

Nasilenie zaburzenia

Minimalne nasilenie zaburzenia jest zdefiniowane jako podanie częstości występowania epizodów objadania się.

Na tej podstawie można wyróżnić nasilenie:

  • łagodne – średnio 1–3 epizodów objadania się w tygodniu,
  • umiarkowane – średnio 4–7 epizodów objadania się w tygodniu,
  • ciężkie – średnio 8–13 epizodów objadania się w tygodniu,
  • bardzo ciężkie – średnio co najmniej 14 epizodów objadania się w tygodniu.

Czym więc różni się zaburzone odżywianie, zaburzenia odżywiania od „zwykłego” przejadania się? Temat przejadania się omówiłam szerzej w ostatnim podcaście. Teraz idziemy dalej… Kiedy nie występują u nas napady objadania o dużej częstotliwości i dużej ilości jedzenia, możemy mówić o zaburzonym odżywianiu. Stres, emocje, przyzwyczajenia dotyczące  radzenia sobie, restrykcje dietetyczne mogą prowadzić do epizodów objadania się, które nie muszą być pełnoobjawowym zaburzeniem. Jednak granica jest płynna. Mamy kryteria, które nam ułatwiają. Jednak możemy mieć do czynienia z osobami:

  • które mają rzadko napady objadania, ale odczuwają silne napięcie psychologiczne i poczucie winy po ich wystąpieniu. Temu trzeba się przyjrzeć.
  • które mają napady objadania, w efekcie ich zdrowie ulega pogorszeniu, ale nie uznają tego, za zaburzenie, nie towarzyszy im poczucie winy z tego powodu (lub zostało wyparte dla bezpieczeństwa). Temu trzeba się przyjrzeć. 
  • uważają, że napady objadania nie są problemem, ale z jakiegoś powodu nie są zadowolone ze swojej zwiększonej masy ciała i ciągle szukają nowych, skuteczniejszych metod dla odchudzania, bo większość prób kończy się powrotem do poprzedniej masy ciała. Temu warto się przyjrzeć. 
  • które nie mają problemów z utrzymaniem masy ciała, ale czują, że emocje i napięcia zawsze prowadzą je do jedzenia, ich myśli często wokół jedzenia krążą. Tematu też warto się przyjrzeć.

W psychologii, dodatkowo w obszarze jedzenia, które jest dla nas wszystkich fundamentem zdrowia i życia, bardzo trudno o konkretne oceny i wskazania. Wiele zależy od edukacji i rozwijania samopoznania w obszarze jedzenia i emocji. Ty sama musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy to dotyczy Cię kompulsywne objadanie. Każdy z nas jest ekspertem od samego siebie, nikt inny nie jest w stanie nas lepiej poznać. Jednak są osoby, specjaliści, którzy mogą pomóc Ci lepiej siebie poznać, wyjaśnić mechanizmy powiązania jedzenia i emocji. Dlatego jeśli czujesz, że w obszarze jedzenia jest dyskomfort, warto to skonsultować, może wystarczy kilka wskazówek by polepszyć swoją jakość życia. A może męczysz się z problemem, z którym nie musisz i wsparcie specjalisty przez jakiś czas pomoże Ci poczuć się lepiej i wzmocnić swoją odporność psychiczną? Pozwól sobie na poznanie! Zapraszam na podcast!

Serdecznie zapraszam do odsłuchania podcastu oraz subskrybcji mojego kanału na Spotify oraz iTunes. Jestem też na YouTube! Będę niezwykle wdzięczna za dodanie opinii, subskrypcje mojego podcastu na Spotify oraz iTunes,  YouTube! Dziękuje, że słuchacie! Dotarcie do kolejnych osób będzie możliwe tylko dzięki Waszym kilku kliknięciom, z góry dziękuje!

 

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, na temat napadów objadania się, jako specjalista albo osoba, której problem epizodów objadania dotyczy zapraszam na najbliższe szkolenie. Rozszerzymy temat samopoznania i do zrozumienia epizodów objadania się. Pokaże Ci w kilku krokach od czego zacząć.  Sprawdź!

You may also like