Mikroflora bez tajemnic. Podcast z Dr Patrycją Szachta
Fascynująca jest historia jelit. Czy to przesadzone stwierdzenie? Jestem przekonana, że po odsłuchaniu dzisiejszego podcastu tak właśnie stwierdzicie. Porozmawiałam ze specjalistką w temacie mikrobioty, nadwrażliwości pokarmowych i zaburzeń mikroflory jelitowej dr Patrycją Szachtą. To rozmowa o najmniejszych mikroorganizmach zasiedlających nasze jelita, ale o ogromnym znaczeniu nie tylko dla naszego zdrowia fizycznego, ale jak się okazuje, również psychicznego.
Jakie tematy poruszyłyśmy, a raczej na jakie pytania odpowiedziała Patrycja?
- Czym jest mikroflora jelitowa, dlaczego jest tak istotnym elementem naszego ciała. W jaki sposób się kształtuje i co wpływa na jej stan.
- Jak niedostateczna, ale też zbyt duża lub mało urozmaicona ilość bakterii wpływa na nasz stan zdrowia. Czy u każdego konieczna jest probiotykoterapia czy stan naszej flory bakteryjnej możemy kontrolować innymi sposobami (dieta, aktywność, radzenie sobie ze stresem).
- Kto jest narażony na zaburzenia mikrobioty? Czy są sygnały, które powinny nas zaniepokoić, czy tych czynników jest tak wiele, że najlepiej sprawdzić swoją mikrobiotę? Czy możemy jej stan badać i stosować odpowiednio dostosowane terapię probiotykami?
- Jaki jest wpływ mikrobioty na nasz stan psychiczny, bo coraz więcej badań wskazuje na te powiązania. Co to za połączenia? Jaką rolę w tym zakresie będą spełniać psychobiotyki? Co to za rodzaj probiotyków?
- Czy idąc tym tropem możemy też mówić o wsparciu psychobiotykami w zakresie lepszego radzenia sobie ze stresem lub zaburzeniami zdrowia psychicznego?
- Czy dieta bogata w określone produkty może nam pomóc wspierać namnażanie właśnie tych bakterii powiązanych ze stanem psychicznym, czy tutaj trzeba działać już kierunkowo i dostarczać odpowiednie szczepy bakterii?
Od bakterii wszystko się zaczyna i to nie jest mit. Odporność (również psychiczna) w dużej mierze zależy od stanu naszej mikrobioty. Sami możemy zrobić bardzo wiele, by ten element naszego zdrowia zadbać. Probiotyki mogą być dodatkowym wsparciem, ale nie muszą. Być jednak tak, że nie łączymy pewnych dolegliwości ze stanem naszych jelit. Uważamy, że „taka nasza natura”. Na szczęście Dr Patrycja zwróciła uwagę na to, co powinno nas niepokoić, a co jest zupełnie naturalne. Zapraszamy oczywiście do rozwiania swoich wątpliwości podczas konsultacji, które zapewnia centrum Vitaimmun, a w razie potrzeby specjaliści dobierają odpowiednie badania i probiotykoterapię.
Probiotyk to jest drobny element całościowej odbudowy mikroflory. Musimy zmienić dietę, musimy zadbać o relaks, musimy zadbać o higienę życia. W przeciwnym razie działamy tylko na tu i teraz.
Poznaj mojego gościa
Dr n. biol. med. Patrycja Szachta – dyrektor ds. naukowych
Stopień doktora nauk biologicznych uzyskała w trakcie studiów doktoranckich w Klinice Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Autorka licznych publikacji medycznych w czasopismach polskich i zagranicznych oraz rozdziałów w monografiach naukowych. Dyrektor ds. naukowych w Centrum Medycznym Vitaimmun. Posiada wieloletnie praktyczne i teoretyczne doświadczenie z zakresu utajonych nadwrażliwości pokarmowych oraz zaburzeń mikroflory jelitowej.
Serdecznie zapraszam do odsłuchania rozmowy oraz subskrybcji mojego kanału na Spotify oraz iTunes. Obejrzysz również na Youtube. Czekam na pierwsze opinie i komentarze.