Wyzwanie: Moja relacja z jedzeniem. Jaka jest? Czego jej trzeba?
Zapraszam Cię do 5 dniowego wyzwania: Moja relacja z jedzeniem. Jaka jest? Czego jej trzeba? Celem wyzwania jest przygotowanie do naprawy zaburzonej relacji z jedzeniem poprzez analizę najczęściej występujących problemów związanych z antyzdrowotnym podejściem do diet, odchudzania i wyglądu. Przyjrzymy się problemom wynikającym z braku wyrozumiałości dla siebie, swojego ciała i zdrowia. Przejdziemy przez różne aspekty problemów z odchudzaniem i przekonaniami rządzącymi naszymi talerzami i głowami.
Start: 6 kwietnia
Nie znalazłam do tego pory lepszego wyrażenia niż relacja z jedzeniem na określenie tego, w jaki sposób traktujemy odżywianie, diety, odchudzanie. Jedzeniem może być tylko źródłem energii i podstawową potrzebą do zaspokojenia, tak po prostu. Niestety rzadko kiedy sprawa wygląda tak, że traktujemy jedzenie po prostu jako potrawę do zjedzenia w celu zaspokojenia głodu. Psychologiczne funkcje jedzenia, oczekiwania i przekonania dotyczące jedzenia, wyglądu i wagi przejmują kontrolę nad podstawową biologiczną funkcją. Coraz częściej mamy do czynienia z zaburzoną relacją z jedzeniem i jest to wynik naprawdę wielu czynników. Jednak, jeśli mam poczucie, że jedzenie nie jest tylko moim paliwem, wokół niego obraca się mój świat, poświęcam odżywianiu i wyglądowi dużą część czasu może to oznaczać, że dotyczy mnie zaburzone odżywianie czy zaburzona relacja z jedzeniem. Dlaczego napisałam, że coraz częściej mamy z tym do czynienia? Bo żyjemy w świecie owładniętym obsesją piękna, w którym kwietnie kultura diet. Niestety…
Diety to produkt komercyjny o świetnie zaplanowanym marketingu. Sprzedają nadzieję na lepsze życie, a w przypadku niepowodzenia – obciążają winą konsumenta.
Swietłana Bronnikowa
Tak wiele spada na nas presji, oczekiwań, poczucia, że należy swoim wyglądem dopasować się do tego, co modne, że sama kwestia zdrowia schodzi zupełnie na boczny plan. Oczywiście, że można dbać o swój sposób odżywiania. Można mieć radochę z regularnej aktywności fizycznej. Można zaliczyć do swoich priorytetów dbanie o zdrową masę ciała. Kiedy więc zaczyna się problem? Kiedy czujemy przymus dbania o siebie. Kiedy po w wyniku odstępstwa od zasad odczuwamy poczucie winy. Kiedy dajemy się uwikłać w odchudzanie, które kończy się efektem jojo lub brakiem satysfakcji z wyników.
Kogo dotyczy zaburzone odżywianie?
- Osób, które doświadczają wahań wagi i efektu jojo po odchudzaniu.
- Osób, które wprowadzają sobie czasowe restrykcje dietetyczne czy ekstremalne ćwiczenia i rezygnują z powodu poczucia obciążenia.
- Osób, które mają pewne przekonania dotyczące odchudzania i odżywiania, tworzą listy zakazanych produktów.
- Osób, które odczuwają poczucie winy i nieprzyjemne emocje zjadając pewne rodzaje produktów np. słodyczne.
- Osób, które się okresowo przejadają, również będąc na diecie.
- Recydywistów dietetycznych – osób, które potrafią wymienić wiele, różnych rodzajów diet, eksperymentują z detoksami i głodówkami.
- Osób, które ciągle narzekają na swój wygląd, wagę i regularnie podejmują decyzję o przejściu na dietę.
- Osób, które czują, że jedzą zbyt często z powodów innych niż głód.
- Osób, które mają problem z określeniem poziomu głodu i sytości.
- Osób, które często liczą kalorie i często ulegają później napadom przejadania się.
- Osób, które notorycznie szukają informacji o nowych dietach, detoksach, produktach wspomagających odchudzanie.
- Osób, które opóźniają jedzenie, żeby zaoszczędzić kalorie.
- Osób, które mają problem z notorycznym podjadaniem.
Czy dotyczą Cię te problemy? Pora się z tym zmierzyć! Potrzebujemy więcej zrozumienia i wsparcia dla siebie, zamiast poczucia winy i nienawiści do siebie. Mam w sobie niezgodę na wrzucanie kobiet na dietetyczne miny! Dołącz do wyzwania, jeśli czujesz się zmęczona narzekaniem, zamartwianiem się i sama już nie wiesz, o co w tym wszystkim chodzi i po co Ci ta kolejna dieta czy detoks.
Do wyzwania zapraszam też specjalistów pracujących z pacjentami odchudzającym się, których zaburzone odżywianie dotyczy.
Na czym polega wyzwanie i jak wziąć udział?
- Przez 5 dni, codziennie rano o 8.00 otrzymasz na maila materiały do pracy. Będą to ważne cytaty, arkusze do pracy z przekonaniami, pytania konieczne do analizy.
- Wystarczy, że dołączysz do listy uczestników (na końcu wpisu) i znajdziesz kilkanaście minut codziennie by popracować z materiałami, a jestem przekonana, że poczujesz się po prostu lepiej ze sobą!
- Każdy z uczestników otrzyma zniżkę na nowy E-kurs dotyczący zaburzonego odżywiania, gdzie kompleksowo możesz popracować nad swoimi wyzwaniami.
- Podziel się informacją o wyzwaniu z innymi kobietami, które mogą potrzebować wsparcia, udostępniając grafikę na IG i oznaczając mnie tam. Znajdziesz mnie jako Anna Paluch Psychodietetyk.
Wyzwanie jest przygotowaniem do zupełnie nowego treningu online
“E-kurs Zaburzenia odżywiania czy zaburzone odżywianie?” Kurs kieruje do specjalistów oraz osób, które czują, że ich relacja z jedzeniem wymaga analizy i nowego, zdrowego podejścia. To kompleksowy trening!
Zapraszam do zapoznania się z programem!