212
Jak rozpocząć przygodę ze sportem? Rozmowa z trenerem Adrianem Sajdakiem
To miała być rozmowa o mądrym wprowadzaniu aktywności fizycznej do swojego życia, ale oprócz tego okazała się rozmową o hipokryzji i udawaniu na IG, o frustrującym porównywaniu się i dążeniu do nieosiągalnej perfekcji i postępującej depresji społeczeństwa, które nie potrafi się cieszyć tym, co ma i dbać o zdrowie, ale wciąż się porównuje i zaniża pewność siebie. Proszę cię, wytrwaj do końca, bo w rozmowie napięcie rośnie, jak w dobrym filmie, oczywiście dzięki głównemu bohaterowi trenerowi Adrianowi Sajdakowi, który odważył się porównać social media w swojej skrzywionej formie do pornografii. Musisz posłuchać tego podcastu!
Nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia jest aktywność fizyczna, wszystko na to wskazuje, że poprawia stan zdrowia (jeśli uprawiana jest rozsądnie), pozwala lepiej zarządzać stresem, poprawia nastrój. Generalnie nie znam osoby, która po treningu powiedziałaby, że żałuje tego czasu na sali.
Jak rozpocząć swoją przygodę ze sportem? Na co zwrócić uwagę? Jakich błędów nie popełniać? Jak dobrać aktywność fizyczną i dlaczego nie szukać trenera na instagramie? Czy warto korzystać z filmików i płyt do ćwiczeń? Odpowiedzi na te pytania od profesjonalisty znajdziecie w najnowszym podcaście.
Jakie są najważniejsze aspekty związane z aktywnością według trenera personalnego?
Po pierwsze i najważniejsze rozsądek. Rozsądek w dobrze aktywności, czasu jej trwania, częstotliwości. Nierozsądne jest zaczynanie zbyt mocno, wzorując się na fit trenerach z filmików czy social mediów, to porównywanie swoich możliwości, z możliwościami zawodowych sportowców. Nierozsądnie jest uważać, że tylko mega intensywny i mocny trening jest efektywny. Każda aktywność się liczy, ale zaczynać trzeba z głową, inaczej kończy się to demotywacją lub po prostu kontuzją.
Po drugie świadomość, świadomość jak działa ciało z jednej strony i świadomość jak działa branża fitness i sportu. Trzeba być świadomym swojej historii aktywności fizycznej, żeby nie wymagać od siebie zbyt wiele, trzeba być świadomym, że ograniczają nas nie tylko lenistwo, ale możliwości i geny. Nie będziesz wyglądać w ciąży jak Lewandowska, jeśli nie ćwiczysz odkąd skończyłaś liceum, a i tak wiadomo jak się ćwiczy w szkole. To, że może nie osiągniesz takich rezultatów albo nie tak szybko, nie oznacza, że trzeba rezygnować albo się zażynać. Pamiętaj, że to zdrowie jest najważniejsze. Nie oczekuj przede wszystkim wyników, zwróć uwagę na pozostałe aspekty jak się czujesz, jak zmienia się twoje ciało, ile masz energii. Nierealne oczekiwania sprawiają, że popadamy w obsesje, a stąd niedaleka droga do zaburzeń odżywiania i reksji.
Po trzecie, aktywność fizyczna ma ci sprawiać przyjemność i dawać frajdę. Jeśli tak będzie, nie będziesz mieć problemu z utrzymaniem regularności i motywacji do ćwiczeń. Dlatego próbuj różnych aktywności, różnych form, czasem dawaj z siebie wszystko, a niekiedy odpuść i poćwicz tylko 10 minut, albo postaw na regeneracje. Nie zniechęcaj się po pierwszym razie. Może to nie ten trener? Może to nie to miejsce? Może nie ta intensywność? Może lepiej w grupie albo na samotnym biegu? Dopóki nie sprawdzisz wszystkich możliwości, nie mów, że aktywność i sport, to nie dla ciebie .
A teraz zapraszam do podcastu, gdzie oprócz ważnych merytorycznych kwestii poruszyliśmy tematy drażliwe, bo wiele rzeczy nas wkurza we współczesnym świecie i podejściu do aktywności i sportu. Dla mnie ta rozmowa ma ważne przesłanie, dlatego zarezerwuj sobie duuużo czasu, bo Adrian to straszny gaduła.
Serdecznie zapraszam do odsłuchania rozmowy oraz subskrybcji mojego kanału na Spotify oraz iTunes.Czekam na pierwsze opinie i komentarze. Chcecie więcej takich rozmów?
Poznaj mojego gościa
Adrian Sajdak. Trener personalny, absolwent Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz Krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego, skazany na sport. Adrian jest pomysłodawcą i właścicielem marki Never Average oraz wszystkich firm z nią związanych m.in. sklepu z suplementami diety i sprzętem sportowym, czy też studia Functional Gym w Krakowie. Od 2014 roku jest szkoleniowcem ( w tamtym czasie najmłodszym w Polsce w branży fitness ), a od 2018 roku właścicielem własnej szkoły dla trenerów personalnych, fizjoterapeutów i kosmetologów. Długie lata zdobywania doświadczeń i kontaktów w branży zaowocowało dynamicznym rozwojem firmy, przez co treningi personalne prowadzi hobbystycznie i dla przyjemności – na co dzień prowadzi kilka firm oraz współtworzy liczne projekty sportowo – fitnessowe w Polsce i za granicą.