Kilka prostych prawd na Światowy Dzień Walki z Otyłością
24 października przypada Światowy Dzień Walki z Otyłością, to dobry moment, aby przypomnieć kilka prostych prawd związanych z problemem nadwagi i otyłości we współczesnym świecie. W moim odczuciu, problem jest bardzo złożony.
Dwa obozy
Liczby i badania
Skrajności w kontekście diety najczęściej niestety wiążą się z zaburzeniami odżywiania takimi jak anoreksja lub kompulsywne objadanie się. Dlatego tak ważna jest równowaga w dbałości o zdrowie i masę ciała.
Jak szukać równowagi w dbaniu o właściwą wagę?
- Unikać restrykcji. Eksperymentowanie ze skrajnościami w kontekście diety, zazwyczaj kończy się nadmiernym przejadaniem się i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nadwagi. Kiedy opóźniamy jedzenie, rezygnujemy z produktów „zakazanych” czy bardzo obniżamy ilość spożywanych kalorii, wprowadzamy w zagubienie nie tylko nasz metabolizm, ale również umysł, który usilnie szuka źródła energii, ponieważ boi się pierwotnego głodu, który przeżywał człowiek miliony lat temu. Może czasy się zmieniły, ale wiele z mechanizmów w naszym ciele i umyśle pozostało na tym poziomie.
- Zdrowy styl życia zamiast diety. Dietę traktujemy jako etap, tymczasem bardziej od chwilowego zrywu potrzebujemy zdrowej rutyny, która pomoże nam powoli, cierpliwie zmniejszyć wagę ciała, a co ważniejsze utrzymać ją później. Bądźmy cierpliwi i nie traktujmy zmian jak katastrofy, czy odbierania wolności wyboru. Po prostu wybieraj lepiej. Budujmy dobre przyzwyczajenia.
- Zamiast rezygnować, jedz mniej. Wiesz jak działa zakazany owoc? Im bardziej sobie odmawiamy, tym bardziej chcemy zakaz złamać, nawet jeśli normalnie jakiś produkt, nie wywoływał w nas takich emocji. Tak działa nasz umysł. Dlatego umiar będzie najlepszą wskazówką.
- Mieć czas na regularną aktywność fizyczną. Po pierwsze to sposób na wyrównanie lub osiągniecie ujemnego bilansu kalorycznego. Zamiast jeść bardzo mało, można jeść mniej i ćwiczyć. Dodatkowo takie sprawdzanie możliwości naszego ciała pozwala nam na refleksję nad własną sprawnością. Osoba otyła może sobie unaocznić jakie ma ograniczenia, ale też z każdym kolejnym krokiem, wzmacniać pewność siebie. Osoba z małą nadwagą, wiecznie z siebie niezadowolona, może zaakceptować w końcu swoją wagę, bo mimo tego jest silna, robi postępy i być może jest sprawniejsza niż niejedna szczupła koleżanka. Pora spojrzeć na ciało przez pryzmat możliwości, które ci daje.
- Dawaj dobry przykład. To ważne zwłaszcza w kontekście najmłodszych. Mówmy w domu jednym głosem i działajmy jednym sposobem. Nie każmy dzieciom jeść brokuła, jeśli tylko ono ma go na talerzu. Nie wysyłajmy na zajęcia sportowe, kiedy obserwuje nas wieczorami z pilotem w ręku. Zdrowe nawyki powinny dotyczyć całej rodziny, dzięki temu łatwiej wejdą dzieciom w nawyk. One uczą się przez modelowanie, a te osoby, z którymi przebywają są najlepszymi modelami, dlatego najpierw powtarzają zachowania rodziców, a później rówieśników. Zachęcajmy i dajmy wybór, zamiast przymuszać, do tego, co nam wydaje się właściwe. Może niech wybierze na jakie zajęcia będzie chodził, ale dzięki kilku możliwościom, coś wybierze.
- Bądźmy elastyczni, a nie fanatyczni. Po pierwsze często taki fanatyzm bywa chwilowy i wracamy do poprzednich, złych nawyków. Z drugiej strony może prowadzić do obsesji na punkcie jedzenia czy wyglądu doprowadzając np. do ortoreksji i problemów z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Elastyczność daje nam prawo do popełniania błędów, które przecież zdarzają się każdemu z nas. Nie zawsze mamy energię na trening, czasem chcemy pocieszyć się właśnie tą ulubioną czekoladą. Ważne, aby znać inne sposoby na radzenie sobie z trudnymi emocjami, nie tylko poprzez jedzenie.
- Przestań się porównywać z innymi, zwłaszcza w social media. To rodzi frustrację i pogoń za niedoścignionym. Często widzimy tylko kadry z życia naszych „idealnych” modeli. Każdy z nas jest inny i mamy inne możliwości, dieta celebryty, nie musi działać na ciebie, dlatego wokół nas są fachowcy, którzy potrafią pomóc. Porównywanie się jest w porządku, tylko jeśli porównujemy się ze sobą z przeszłości i określamy realny cel na przyszłość. Takie statystyki są mile widziane. To często buduje pewność siebie i skuteczność. Porównując się z innymi, nigdy nie mamy pełnego obrazu, zawsze przeceniamy te osoby i nie doceniamy siebie. To czego nie wolno nam robić to zawstydzać i wykluczać osoby ze względu na wagę. Otyłość często wiąże się z obniżeniem nastroju, a to nie sprzyja motywacji do zmian. Wspierajmy i zachęcajmy, ale nie etykietujmy.
Na Światowy Dzień Walki z Otyłością życzę nam wszystkim jak najmniej walki, a jak najwięcej świadomości problemu i akceptacji dla niedoskonałości.
Jak sądzisz, co ma największe znaczenie w kontekście walki z otyłością?