Zakwas buraczany na odporność
W związku z tym zapraszam cię do wyzwania – spróbujmy ukisić barszcz. To nic trudnego, chociaż często tak nam się wydaje. A buraki nawet bez fermentacji to źródło cennych wartości. Stanowią bogate źródło antyoksydantów, głównie za sprawą zawartego w nich barwnika – betaniny, której zawdzięczają swój intensywny ciemnoczerwony kolor. Ponadto zawierają także takie minerały, jak żelazo, wapń, magnez, potas, sód, mangan, miedź, chlor, cynk, witaminy – głównie z grupy B oraz witaminę C, których ilość i przyswajalność wydatnie wzrasta podczas procesu fermentacji z udziałem bakterii kwasu mlekowego. Jeżeli dołożymy do tego wartości związane z fermentacją i działaniem pałeczek bakterii kwasu mlekowego na regulacje pracy układu trawiennego i stymulacje immunologicznych funkcji ustroju mamy prawdziwą bombę zdrowia.
Barszcz można popijać szklankami jako codzienny dobry nawyk albo używać do potraw. Ukiszone buraczki można wykorzystać w surówkach.
Przepis na zakwas buraczany
Składniki:
1,5 kg średnich buraków
3 litry wody
1 łyżka soli morskiej lub kamiennej na litr wody
2 liście laurowe
5 ząbków czosnku
1/4 cebuli
pół łyżeczki kolendry
kawałek korzenia chrzanu (opcjonalnie)
A do przyrządzenia zakwasu potrzeba: duży szklany słój lub kamionkę ok. 3 lub 3,5 l. Kawałek gazy i gumkę do owinięcia gazy wokół słoja.
Sposób wykonania:
Jak wykorzystać zakwas buraczany i buraki?
Faszerowane jajka
Składniki:
- 4 jajka
- buraczki z zakwasu,
- chrzan,
- natka pietruszki
Jajka ugotować. Buraczki zetrzeć drobno, odcisnąć nadmiar soku, dodać chrzan tarty w proporcji ostrości, którą lubimy. Doprawić jeśli trzeba. Jajka przekroić, usunąć żółtka (można dodać do nadzienia). Połówki jajek wypełnić farszem. Posypać natką pietruszki. Mamy wspomnienie Wielkanocy na talerzu!
Surówka obiadowa
Składniki:
- jabłko,
- buraczki z zakwasu,
- czerwona cebulka,
- koperek
- jogurt grecki (opcjonalnie)
Buraczki trzemy na grube wiórka, odciskamy sok. Dodajemy tarte grubo jabłko i pokrojoną drobno cebulę. Doprawiamy i posypujemy koperkiem. Można dodać jogurt, jeśli ktoś jak mój mąż, musi mieć „mokrą” sałatką.
Sałatka jarzynowa nie całkiem klasyczna
Składniki:
- marchew,
- pietruszka,
- seler,
- ziemniak,
- buraki z zakwasu,
- mała puszka groszku konserwowego,
- 2 ogórki kiszone,
- pół jabłka,
Sos: 2 łyżki jogurtu naturalnego, łyżeczka musztardy i łyżeczka chrzanu, pieprz, sól.
Warzywa gotujemy ok. 15 min, aby były miękkie, ale się nie rozwalały. Kroimy w kosteczkę razem z burakiem i jabłkiem, dodajemy pokrojonego ogórka, groszek i mieszamy z sosem. Natka pietruszki mile widziana.
Barszcz można pić szklankami podgrzany, ale nie gotowany z dodatkiem majeranku. Będzie jednak również świetnym dodatkiem …nie tylko do uszek, ale i gotowanej białej fasoli. Może spróbujesz też pieczonych pierogów?
Pieczone pierogi
Ciasto:
- 500 g mąki ( pół na pół z pełnoziarnistą lub orkiszową)
- 25 g drożdży lub opakowanie instant,
- łyżeczka cukru,
- 50 ml oliwy,
- żółtka z 2 jajek (białko zostawimy do smarowania pierogów przed pieczeniem,
- szklanka ciepłej wody,
- pół łyżeczki soli,
- czarnuszka
Świeże drożdże rozpuszczamy w ciepłej wodzie z dodatkiem cukru. Powoli wlewamy do mąki, zagniatamy ciasto dodając resztę składników. Ciasto rozwałkowujemy, szklanką wycinać kółka i uzupełniać wybranym farszem. Posmarować białkiem, ozdobić czarnuszką. Piec w 180 stopniach około 20 minut do zarumienienia.
Farsz ruski
- 250 g ziemniaków,
- 250 g sera chudego,
- Cebula,
- łyżka oliwy,
- (opcjonalnie) chuda kiełbasa lub boczek 40 g
Ziemniaki gotujemy. Na oliwie podsmażamy drobno posiekaną cebulkę i opcjonalnie wędlinę. Ziemniaki i ser mielimy w maszynce lub prasce. Dodajemy podsmażone dodatki, doprawiamy solą, pieprzem i majerankiem. Nakładamy farsz do pierogów.
Farsz z soczewicą
- Soczewica czerwona 100g
- cebula,
- 3 ząbki czosnku,
- 5 suszonych pomidorów,
- pulpa pomidorowa opcjonalnie dla konsystencji łyżka
- papryka wędzona i papryka słodka, kurkuma
- łyżka oliwy,
- świeża kolendra lub natka pietruszki,
Soczewice ugotować w osolonej wodzie z zielem i liściem angielskim, można trochę „rozgotować” dla konsystencji farszu jeśli wolimy. `jeśli chcemy wyczuwać składniki dodamy pulpę pomidorową. Na oliwie podsmażamy drobno posiekaną cebulkę i czosnek, następnie dodajemy posiekane drobno pomidory. Pod koniec podsmażania dodajemy po pół łyżeczki papryk i odrobinę kurkumy. Całość mieszamy z soczewicą, doprawiamy solą i pieprzem. Na koniec dodajemy posiekaną kolendrę lub natkę i wypełniamy farszem pierogi.
Farsz włoski
- Ser mozarella,
- 2 Pomidory,
- Świeża bazylia,
- Pieprz i sól,
- Czosnek 2 ząbki,
- pół cebuli,
- łyżeczka oliwy,
Cebulę i czosnek drobno siekamy, dodajemy drobno pokrojone pomidory i ser, łączymy z oliwą, solą i pieprzem. Dodajemy posiekaną świeżą bazylię. Wypełniamy farszem pierogi.
A jakie są wasze ulubione farsze do pierogów? Można tutaj naprawdę eksperymentować. Może być też zdrowo, a pieczone pierogi z barszczem w rozsądnej ilości stanowią pełnowartościowy posiłek i mogą być wykorzystywane nawet na redukcji, jeśli zadbamy o farsz.