fbpx
Home BLOG Patrz i podziwiaj!

Patrz i podziwiaj!

by Anna Paluch

IMG_20150929_103352

Jeszcze nie tak dawno ludzie podróżowali czytając lub rozmawiając. Wykłady były prowadzone z tego co profesor miał w głowie, a notowało się na kartkach. Na spacerze obserwowało się to co wokół, a nie robiło zdjęć. Informacji szukano w prasie. Wiecie do czego zmierzam? Nie rozstajemy się z monitorami, wciąż wpatrując się w to światło. Niestety źle się przez to dzieje z naszymi oczami. Pewnie nie przestaniemy funkcjonować w ten sposób, bo nasze życie tak teraz wygląda. I możemy się pogodzić z nadchodzącą wadą wzroku i koniecznością noszenia okularów, możemy też postarać się zapobiec lub opóźnić to co nieuchronne.

 Dieta

Pamiętamy ze szkoły – na dobry wzrok witamina A. Tak, w siatkówce działa białko będące pochodną tej witaminy, dlatego warto dbać o jej odpowiedni poziom. W plamce żółtej, jak nazwa wskazuje mamy barwniki – karotenoidy. Dominują tam luteina i zeaksantyna, które pochłaniają niebieskie światło. A to właśnie światło jest najgroźniejsze dla fotoreceptorów, a tego mamy w nadmiarze. Dodatkowo to światło zaburza nasze fazy snu, dlatego komputer powinniśmy wyłączyć na długo przed pójściem spać. W łóżku się śpi, a nie przegląda internety. Podsumowując potrzebujemy beta-karotenu, luteiny, zeaksantyny i likopenu.

Dlatego w diecie dla oczu, powinny się znaleźć głównie: marchewka, szpinak, pomidor, czerwona papryka, mandarynki i kukurydza. Z naciskiem na marchew (beta-karoten 9.9 mg/100g), szpinak (luteina 9,5mg) oraz czerwoną paprykę. Źródłem luteiny są: większość zielonych warzyw oraz jaja.  
Oczywiście nie bez znaczenia, również dla oczu jest obecność w jedzeniu antyoksydantów. Ale o tym już było tutaj. Pomagają one w opóźnieniu procesów degeneracyjnych występujących wraz z wiekiem. Ponadto  należy zadbać o dostarczenie witaminy E i C oraz cynku. Witamina C jest świetnym antyoksydantem, a witamina E uszczelnia błony komórkowe, zapobiegając utlenianiu wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Znajdziesz je w: olejach, orzechach i ziarnach, tłustych rybach. Porzeczki, dzika różna, papryka i ziemniaki są źródłem witaminy C.

Co istotne przyswajalność karotenoidów jest lepsza po obróbce termicznej niż w surowych warzywach. Natomiast nie gotujmy ich za długo, bo niepotrzebnie ulegną rozkładowi.

A czy (gumi)jagody poprawiają wzrok? Badanie nie przyniosło rewelacji u osób młodych, natomiast zwiększenie antyoksydantów w diecie, a w tym ekstraktu z antocyjanami powoduje spowolnienie zmian występujących z wiekiem. Dodatkowa wartość jagód w diecie dotyczy pracy mózgu, który pozostaje jak najbardziej w związku ze wzrokiem i koncentracją.

Czytanie z monitora obciąża bardziej niż czytanie druku na kartkach. Kiedyś problem pogorszenia wzroku dotyczył kierowców zawodowych, obecnie  dotyczy praktycznie każdego, już od najmłodszych lat. „Syndrom komputerowego widzenia” to zdiagnozowany zespół objawów, z którym należy walczyć. Zmęczone, suche oczy, ból karku, nadgarstków to tylko niektóre z nich. Dlatego ważne jest nie tylko to co jemy, ale jak pracujemy.

Higiena pracy i wypoczynku

  • Ograniczyć czas spędzany przed nośnikami emitującymi niebieskie światło – na pewno część czasu poświęcamy na przeglądanie głupot lub oglądanie niespecjalnie rozwijających programów. Może lepiej się „odchamić” w inny sposób? Polecam aktywność fizyczną!
  • Rób przerwy. Wiadomo wielu z nas pracuje właśnie przed komputerem. Na pewno możesz, nawet musisz robić krótkie, ale częste przerwy. Najlepiej wtedy popatrzeć w dal, w niebo i widoki za oknem.
  • Pamiętaj o tym jaką przyjmujesz pozycję podczas pracy na komputerze czy smartfonie. Często jesteśmy wykrzywieni, robimy to w łóżku, albo kulimy się w sobie próbując wejść z nosem w telefon. Usiądź wygodnie i prosto. Wyprostuj się, weź kilka głębokich oddechów, otwórz klatkę piersiową.
  • Unikaj miejsc suchych i zadymionych. Nie obciążaj dodatkowo oczu. Pamiętaj o wietrzeniu pomieszczeń, w których przebywasz. Korzystaj z nawilżacza powietrza.
  • Nie korzystaj ze zbyt jasnego ekranu, zwłaszcza wieczorem i w ciemnych pomieszczeniach. Pamiętaj o redukcji jasności na monitorze, jeśli to możliwe.
  • Różne systemy jasności w monitorach wywołują odmienne efekty dla oczu. Niektórzy mogą zauważyć migotanie na ekranie, które bardzo męczy oczy. Warto sprawdzić jakiego rodzaju monitorem dysponujecie i wymienić w razie potrzeby, zwłaszcza jeśli to wasz monitor do pracy.
  • Korzystanie z urządzeń emitujących światło niebieskie przed snem utrudnia późniejsze zaśnięcie i wpływa na jakość snu. Sen to również czas dla oczu, kilka godzin zupełnie bez dostępu do światła. Zapewnij im ten komfort i nie korzystaj z urządzeń przed snem.
  • Profilaktyka dotyczy również wzroku. Warto wybrać się na wizytę kontrolną do okulisty. Może się okazać, że te objawy które nazywasz przewlekłym zmęczeniem i stresem w pracy to tak naprawdę efekt wady wzroku.

Pamiętacie o swoich oczach? Zastanawialiście się ile czasu dziennie spędzacie z niebieskim światłem? Mam nadzieję, że namówiłam was do przemyślenia sprawy i próby uświadomienia sobie czy dbacie o oczy tak jak o inne narządy? A to właśnie dzięki nim widzimy tyle cudownych rzeczy, miejsc, ludzi! 

 

źródło: 
„Suplementy diety dla Ciebie” prof. Iwona Wawer, wyd. Wektor, 2009

You may also like