mięsień samokontroli

Wzmacniamy mięsień samokontroli (Podcast)

Siłę woli porównuje się do pracy mięśnia. Ta metafora jest łatwa do zapamiętania i przekazuje nam kilka ważnych wskazówek dotyczących wykorzystania samokontroli.

Siła woli tak jak mięsień:

  • To zasób energii, który potrzebuje tak samo by nad nim pracować jak i tego by mógł odpocząć i się zregenerować. Kiedy zbyt długo korzystasz z mięśnia siły woli przestaje on pracować efektywnie. Poddajesz się. 
  • Mięsień nieużywany zanika… samokontrola również powinna być ćwiczona małymi wyzwaniami, żeby być w formie. Za duże wyzwania zbyt szybko wyczerpią jej zasoby.
  • Często mamy więcej siły niż nam się wydaje. Słyszałaś o maratończyku, który na kilka kilometrów przed metą odzyskuje siły, których już nie miał? A może i tobie w wymagającej sytuacji zdarzyło się biec tak szybko jak nigdy, albo podnieść coś tak ciężkiego, czego później już nie byłaś w stanie unieść? To się nazywa przekraczaniem granic. To siła, której nie ma już w mięśniach, ale jest w twojej głowie. Tylko musisz chcieć ją wykorzystać. 

Jak wykorzystać mięsień samokontroli?

  • Regenerując zasoby siły woli. Dbaj o długi i efektywny sen, dbaj o zdrową i odżywczą dietę by zapewnić swojemu organizmowi optymalny poziom energii dostarczając odpowiednią ilość składników odżywczych.
  • Wyznaczając sobie drobne wyzwania dla wzmacniania siły woli. W jednym z badań okazało się, że osoba, która wyznaczyła sobie wyzwanie – by nie jeść słodyczy z jednego konkretnego słoika, mimo że mogła jeść inne słodycze to okazywało się, że jadła ich mniej niż wcześniej. Duże ograniczenia i wyzwania gorzej się sprawdzają i są mniej skuteczne. Małe i konkretne wyzwania.
  • Pamiętaj, nawet jeśli wydaje ci się, że nie jesteś w stanie się powstrzymać np. przed podjadaniem albo nie masz siły np. na trening to nie oznacza, że naprawdę nie masz tej siły. Znajdziesz ją w sobie, jeśli odkryjesz osobiste motywy do działania. Dlaczego chcesz podołać temu wyzwaniu?

Co robić by jak najlepiej wzmacniać mięsień samokontroli? Jak wykorzystać metaforę siły woli do lepszego radzenia sobie z wyzwaniami? Zapraszam do odsłuchania nowego podcastu z cyklu dotyczącego pracy nad lepszą samokontrolą.

Serdecznie zapraszam do odsłuchania podcastu oraz subskrybcji mojego kanału na Spotify oraz iTunes.Czekam na pierwsze opinie i komentarze.

Anna Paluch
Latest posts by Anna Paluch (see all)