kk2

 

Knedle orkiszowe z malinami

Smak lata w środku zimy? Mam wrażenie, że nikt nie oparłby się takiej pokusie. Kuchnia daje nam ogromne możliwości przenoszenia się w czasie. Ja dzisiaj przenoszę się do  wakacji i malin dojrzewających w promieniach słońca. Kto dołącza? Zdrowa wersja knedli z malinkami poleca się na pyszny, rozgrzewający obiad. A połączenie białka i węglowodanów da energię by ogrzać ciało wystarczająco długo…do kolejnego posiłku. 

 

Składniki (na 8 knedli, czyli ok. 2 solidne porcje):

150 g półtłustego twarogu

100 g mąki orkiszowej

1 małe jajko

skórka z otartej cytryny

1 łyżka ksylitolu

maliny świeże lub mrożone (mogą być też inne owoce)

 

Do podania: jogurt naturalny z ksylitolem i kostka gorzkiej czekolady lub cynamon

 

Wszystkie składniki łączymy ze sobą. Twaróg można przepuścić przez praskę, ale nie jest to konieczne. Należy wyrobić ciasto, urywać kulki o wielkości orzecha włoskiego i wypełnić owocami. Wrzucić na gotującą się, osoloną wodę i gotować ok. 5 minut od wypłynięcia.

 

kk

 

Dominika Szura

Dominika Szura

W mojej duszy gra dużo. Odkryłam w sobie wiele pasji i staram się je skrupulatnie łączyć i rozwijać. Nie wierzę w utarty schemat, który mówi, że nie da się złapać wszystkich srok za ogon - moim zdaniem - da się!

Swoje pasje rozwijam nie tylko dla siebie - ale przede wszystkim staram się nimi dzielić z każdym kto tylko chce i potrzebuje czerpać z tego źródła. Dopiero wówczas czuję, że to co robię ma sens.
http://onlysayyes.pl/
Dominika Szura
PODZIEL SIĘ!
Share on Facebook9Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Email this to someoneShare on Google+0Pin on Pinterest0