elesban-landero-berriozabal-251504

W poszukiwaniu prawdy dotyczącej standardów piękna obowiązujących nie tylko w Kolumbii, ale i w innych krajach Ameryki Południowej posłużyłam się swoim „sokolim” wzrokiem i węchem dziennikarskim. Przebywając w otoczeniu Latynosów dużo można zauważyć. Dla potwierdzenia moich tez zaczerpnęłam opinii rodowitych Kolumbijczyków, których miałam przyjemność osobiście poznać.

Standardy piękna kobiet

Piękno to ciało?

Piękno dotyczące kobiet jest podobnie postrzegane przez obie z płci. To przede wszystkim zadbane ciało. Nie jest mitem, że duże i jędrne (czyli tzw. brazylijskie) pośladki są marzeniem prawie każdej latynoskiej kobiety. To samo ma się w sprawie biustu.
Jeśli jednak natura nie obdarzyła kobiety hojnie ale dysponuje ona wystarczającą sumą pieniędzy to nie ma co się doszukiwać problemu. Bez większego wysiłku trafi do dobrej kliniki piękna, a jej serdeczna przyjaciółka na pewno wystawi odpowiednie rekomendacje. Wśród dobrze sytuowanych Kolumbijek tematyka operacji plastycznych nie stanowi tabu. Nawet dobrze postrzegane jest jeśli korzysta się z tego typu usług. Świadczy to o wysokim poziomie życia i dobrej sytuacji finansowej. To z kolei wskazuje na wyższe wykształcenie, które ma tutaj niemałe znaczenie. Dużo rzadziej przychodzi komuś do głowy pomysł regularnych ćwiczeń i zbilansowanej diety na rzecz prostszych i szybszych rozwiązań jakimi są operacje plastyczne.

Zabiegi kosmetyczne & usługi fryzjerskie jak wizyta w piekarni po chleb

Okazuje się, że długość włosów także odgrywa znacząca rolę. Tu w Kolumbii panuje moda na jak najdłuższe fryzury damskie. Korzystanie z usług fryzjerskich czy kosmetycznych jest na porządku dziennym. Nie bez przyczyny. Manicure paznokci, pedicure, uczesanie okazjonalne czy regeneracja włosów to naprawdę niewielkie koszty w porównaniu z polskimi cenami. Dla przykładu manicure z pełną pielęgnacją i peelingiem to koszt ok. 15 zł. Większość Kolumbijek bez względu na wiek bardzo dba o swoje włosy, paznokcie i kondycję skóry. Z takiego podejścia do sprawy płyną jeszcze dodatkowe walory. W trakcie tych cielesnych dobrodziejstw nawiążą nową znajomość, porozmawiają i opowiedzą o całym swoim życiu. Odnoszę wrażenie, że salon fryzjerski i kosmetyczny nabiera w Kolumbii zupełnie innego znaczenia i przypomina nieco wizytę u psychologa, a przynajmniej u life-coacha.

Geneza czyli dlaczego w krajach latynoskich ciało ma tak duże znaczenie?

Jak wiele spraw w Kolumbii tak i tematyka piękna dotyka zarówno historii jak i polityki tego kraju i zaczyna się dużo głębiej niż myślimy. Każdy słyszał o legendach dotyczących mafii kolumbijskich. Z tym, że owe legendy nie są legendami. Grupy przestępcze istniały i w dalszym ciągu istnieją. Mężczyźni sterujący całą machiną mieli i mają swoje cielesne upodobania. Kobiety, które im sprostały dostawały pracę (różnego rodzaju) i zostawały żonami dobrze sytuowanych mężczyzn. A o to chodzi w kulturze latynoskiej. Znaleźć męża i dobrze dla niego wyglądać. Być może brzmi to paradoksalnie, ale patrząc przez ten pryzmat- mężczyźni stojący za mafiami są dobrą partią do wspólnego życia . W kraju, w którym na każdym rogu panuje bieda, a zdobycie wykształcenia lub zmiana swojego statusu staje się niemożliwa bez pieniędzy panują inne zasady i przyświecają inne priorytety. Można by wysunąć dalekosiężne wnioski, że standardy piękna panujące do dziś dnia były pod częściowymi wpływami rządzących w mafii.

Aby podkreślić jak ważne są walory cielesne dla Latynoamerykanów podam pewien przykład. Kolumbijczyk zapytany o to co jest dla niego najważniejsze w związku odpowiedział, że piękne ciało jego partnerki. Ten przykład, który miał miejsce w realnym życiu unaocznia nam wagę cielesności w ustalaniu standardów piękna kobiet.

Standardy piękna mężczyzn

Na postawione przeze mnie pytanie jaki jest standard piękna wśród mężczyzn dostałam prostą odpowiedź. Standardem piękna wśród Kolumbijczyków są pieniądze. Mężczyzna ma za zadanie zarobić i zadbać by jego kobieta mogła inwestować w swój wygląd. Fakt, że mężczyzna potrafi utrzymać swoją rodzinę, która dla Latynosów stanowi najwyższą wartość powoduje, że jego ego i pewność siebie diametralnie rośnie. Czy trzeba czegoś więcej by poczuć się bardziej męsko? Wniosek: prawdziwy macho to ten, który ma pieniądze.

Czy kult ciała wśród mężczyzn nie ma znaczenia? W jakimś stopniu zapewne ma. Jednak nie zauważa się tak dużej presji społeczeństwa jak w przypadku kobiet. Kolumbijczycy rzadziej decydują się również na operacje plastyczne co nie oznacza, że z nich nie korzystają.

To nie reguła, ale widoczna dla europejczyków zależność

Trzeba mieć na uwadze, że standardy przedstawione powyżej są pewnego rodzaju skrótami myślowymi i z pewnością nie dotyczą całej populacji.
Nie każdy Latynos będzie trzymał się takich “zasad” w wyborze partnerki podobnie jak nie każdy Polak to rozwodnik lubiący wypić. Tak czy inaczej jest to pewien kształt, który zdecydowanie można zauważyć w Kolumbii.

Oczywiście dzięki podróżowaniu i poznawaniu innych kultur możemy zauważać te różnice. Pewnie dla wielu Europejek byłoby nie do pomyślenia by sobie powiększać części ciała, kiedy dążą one do rozmiaru zero podejrzanego na pokazach mody. Różnimy się w większości również pod względem samodzielności i niezależności. Ale są wśród nas szczęśliwe kury domowe i Matki Polki, tak znajdziemy spełnione zawodowo Kolumbijki np. Shakirę :) Co nie zmienia faktu, że bardzo ciekawe jest unaocznianie sobie różnic, a jeszcze bardziej szukanie korzeni takiego podejścia. 

Na koniec zachęcam do zapoznania się z filmikiem, który obrazuje jak duże zróżnicowanie w pojmowaniu piękna funkcjonuje na całym świecie.

Piękno w różnych odsłonach

Dominika Szura

Dominika Szura

W mojej duszy gra dużo. Odkryłam w sobie wiele pasji i staram się je skrupulatnie łączyć i rozwijać. Nie wierzę w utarty schemat, który mówi, że nie da się złapać wszystkich srok za ogon - moim zdaniem - da się!

Swoje pasje rozwijam nie tylko dla siebie - ale przede wszystkim staram się nimi dzielić z każdym kto tylko chce i potrzebuje czerpać z tego źródła. Dopiero wówczas czuję, że to co robię ma sens.
http://onlysayyes.pl/
Dominika Szura
PODZIEL SIĘ!
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Email this to someoneShare on Google+0Pin on Pinterest0