face-622904

Wielokrotnie pytacie o to, jak znaleźć motywację do ćwiczeń, szczególnie, kiedy w głowie pojawiają nam się sprzeczne myśli. Dlaczego się tak dzieje? Ponieważ nasza osobowość nie jest jednorodna. Jest złożona z różnorodnych sub-osobowości, które mogą mieć całkowicie różne wizje tego, czego chcemy. W związku z tym czasami dzieje się tak, że jakaś część nas chce regularnie ćwiczyć i zdrowo się odżywiać (ta ambitna albo wewnętrzny krytyk), ale jakaś część osobowości tego naprawdę nie chce i sabotuje nasze działania (ta, które preferuje relaksowanie się na kanapie albo której nie przeszkadzają dodatkowe kilogramy czy zadyszka). Im bardziej zmuszamy się do czegoś, tym bardziej się nie udaje.

Warto więc zadać sobie następujące pytania:
1) Która część osobowości chce zmiany?
2) Jakie inne części mojej osobowości mają wpływ na zmianę?
3) Jak te wszystkie części osobowości na siebie oddziaływują?

Uczestniczki projektu Nowe ciało – 80 dni do lata uznały, że kwestia sub-osobowości jest bardzo istotna i nie jest tylko wymysłem. 

No i poruszyłaś samo sedno ciężkiego tematu. W swoim poście idealnie opisałaś mój przypadek. Potrafię kilka dni chodzić nakręcona i trenować z ochotą i nagle, niewiadomo dlaczego, nadchodzą dni, w których ciężko mi ruszyć pupę z kanapy. Oczywiście, sama szukam sobie wymówek i powodów, dla których nie zacząć treningu. I przyznam się szczerze, że wtedy wygrywają różne części mojej osobowości. W tej sytuacji musimy się zmotywować, oczywiście każda z nas ma swoje sposoby jak to zrobić. Mi zazwyczaj wystarcza że zmuszę się do poderwania tej pupy z kanapy i wyjścia z domu, a jak już wejdę na siłownię to motywacja przychodzi sama –  pisze jedna z nich. 

Inna dodaje: Dzisiejszy temat jest w 100% dla mnie. Trafiłaś w samo sedno. Ja od jakiegoś czasu zmieniam nawyki żywieniowe, ćwiczę, ale od jakiś 2 tygodni nie mogę się podnieść z kanapy. Wieczorami padam na twarz wcześniej niż moje dzieci, codziennie wstaję ok 5:30-6:00,ale i tak jestem w niedoczasie i nie mogę się z niczym wyrobić na czas. Jestem permanentnie zmęczona i niewyspana. Rezultatów od jakiegoś czasu brak to i motywacja spadła. Walczę z tym… będąc w pracy obiecuję sobie, że dzisiaj to na pewno jak wrócę to zrobię to i tamto…ale tak się nie dzieje… kończy się na kanapie przed telewizorem… z drugiej strony moja ambicja chce działać, wewnętrzny krytyk pracuje, ale nic się nie zmienia… co gorsza ten stan się odbija na moim nastroju i nastawieniu do ludzi i świata, wszystko mnie drażni i denerwuje (…)… muszę znowu obudzić w sobie wolę do walki i zmian… no i może mniej wymagać od siebie na początek i od nowa ruszyć małymi kroczkami lub znaleźć rywala, z którym będę „walczyła „o piękniejszą ja…

Jak odpowiesz na zaproponowane przeze mnie pytania? Też czujesz się czasem, jakbyś składała się z kilku osób? Podziel się w komentarzu swoją refleksją. 

Monika Grobelna

Jestem pełną pozytywnej energii propagatorką zdrowego stylu życia we wszystkich jego aspektach. Skupiam się na tym, aby brać odpowiedzialność za swoje zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Efekty moich działań, widoczne gołym okiem, zachęcają innych ludzi do potraktowania poważnie swojego ciała, duszy i umysłu. Jako początkujący coach, jak również jako maniaczka aktywnego i pełnego przyjemności życia, chcę pomagać ludziom znaleźć w nich to, co najlepsze..
Monika Grobelna

Latest posts by Monika Grobelna (see all)