Tarta z rabarbarem

Taki sierpień jest doskonałym okresem na przygotowywanie dań, które nie tylko są smaczne, ale i orzeźwiające. Co najlepiej zadziała w tak upalnym czasie? Rabarbar w słodkiej, grzesznej (znów!) wersji. Jeden mały kawałek tarty rabarbarowo-jabłkowej to miły dodatek do wymagającego dnia. 

 Tarta z rabarbarem i jabłkiem – składniki:

  • 3/4 kostki masła
  • 3 szklanki mąki
  • pół szklanki cukru trzcinowego
  • 6 żółtek
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 700 g rabarbaru
  • 3 jabłka
Najpierw zajęłam się utarciem masła za pomocą miksera, dodałam do niego cukier trzcinowy, który nadaje ciekawy posmak (trochę karmelowy, podkreślający aromat ciasta), żółtka, a na końcu mąkę. Masło z dodatkami i mąkę najlepiej mieszać już rękami, wyrabiając ciasto i formując z niego kulę. Ciasto włożyłam do zamrażalnika, wcześniej jednak odcięłam kawałek po to, aby wykorzystać go do kruszonki na wierzch tarty.
Tarta3
Najważniejszym elementem ciasta rabarbarowo-jabłkowego są oczywiście rabarbar i jabłka. Pokroiłam rabarbar w kostkę i ułożyłam na cieście, które wyjęłam z zamrażalnika po 10 minutach. Rozwałkowałam je lekko, a następnie, układając palcami włożyłam do formy. Rabarbar przykryłam tartymi jabłkami i pokruszonym ciastem, które odłożyłam. Wstawiłam do piekarnika rozgrzanego do 170 stopni. Placek powinien piec się przez około 40 minut. Najlepsze efekty uzyskałam wykorzystując termoobieg w piekarniku.

 

Do czego jeszcze wykorzystać rabarbar? Chyba mam go za dużo ;-)

Edyta Zając

Jestem psychologiem, trenerem i coachem. Mocno wierzę w siłę dobrych nawyków, codziennej pracy nad zdrowym stylem życia i doświadczania tego, co najlepsze. Lubię nietypowo gotować, próbować wspaniałych rzeczy i ulepszać swoje życie - codziennie po trochę.

Latest posts by Edyta Zając (see all)

PODZIEL SIĘ!
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Email this to someoneShare on Google+0Pin on Pinterest0