Chyba jestem na nowym etapie uzależnienia od zdrowego jedzienia i pyszych dań. Oczywiście zauważył to mój M., który ostatnio kategorycznie odmówił wejścia ze mną do sklepu. Byliśmy wtedy w San Gimignano, a ja miałam w planach kupić troszkę owoców i makaron. Gotowac trzeba przecież wszędzie. M. stwierdził, że już woli posiedzieć z maluchami w cieniu drzewa niż ZNÓW chodzić ze mną po sklepie. Dlaczego? Bo ciągle szukam jakiegoś dziwnego jedzenia.
 
Tak. Idę po jabłka do naszego osiedlowego sklepiku i przy okazji sprawdzam, co tam nowego pojawiło się na półkach (polecam mieszkańcom Borku Fałęckiego Market Point gdzie jest wszystko!). Oglądam, sprawdzam, szukam nowości. I tak jest w każdym możliwym miejscu, w którym robimy zakupy. W koszyku lądują nie tylko standardowe produkty, ale i mnóstwo nowości.
Czy to takie złe? Nie sądzę. M. też już to zaczął doceniać, szczególnie gdy na naszym stole pojawia się coraz więcej nietypowych i pysznych dań ;)
***
Jednym z moich włoskich łupów była mąka z ciecierzycy – już raz miałam z nią do czynienia i wiedziałam, jakie cuda mogą z niej powstać. Dziś chciałabym zatem Was zachęcić do poznania jednej z moich ulubionych mąk – tych, które jeszcze nie są popularne, ale powinny być! Oprócz ciekawego smaku, zawierają mnóstwo wspaniałych składników odżywczych, których często brakuje tej zwykłej mące pszennej. Nie trzeba przecież mieć problemów z celiakią, aby stosować takie zamienniki.

6 powodów, dla których warto sięgnąć po mąkę z ciecierzycy:

 

1. Zawiera dwa razy więcej biała niż mąka pełnoziarnista i sześć razy więcej niż zwykła mąka pszenna – a białko jest podstawowym budulcem organizmu. Niedobory białka w diecie to nie tylko osłabienie mięśni czy układu odpornościowego. To także łamiące się paznokcie, problemy skórne, trudno gojące się rany, wypadające i zniszczone włosy. Dlatego warto dodać do także diety produkty roślinne bogate w białko.
 
2. Ma niski indeks glikemiczny – oznacza to, że zjedzenie produktów na bazie takiej mąki nieznacznie podniesie poziom insuliny we krwi. Skutek? Zamiast przybierania na wadze, dbamy o sylwetkę (wg Metody Montignac). Jeśli dodamy do tego wartości odżywcze, jakie zawiera mąka z ciecierzycy – ma to duży sens. Zajadając smakołyki z ciecierzycy, pochłaniamy to, co dobre, nie obawiając się problemów z otyłością czy cukrzycą.
 
3. Jest bogatym źródłem manganu – a ten reguluje poziom cukru we krwi, wmacnia układ nerwowy i funkcjonowanie mózgu, a także wspiera krew i układ kostny.
4. Zawiera mnóstwo kwasu foliowego – 7 razy więcej niż mąka pszenna. To ważna informacja nie tylko dla kobiet w ciąży. Folacyna ma wpływ na działanie organizmu przez całe jego życie – wspiera procesy krwiotwórze, reguluje działanie każdej komórki – wiele teorii antyrakowych mówi o antynowotworowym działaniu kwasu foliowego.
 
5. Jest źródłem wielu wartościowych składników odżywczych – mamy tu magnez, żelazo, mnóstwo witaminy B6, potas. Właśnie, witamina B6, tak ważna, a często zapomniana – odpowiada za tę małą transformację, która zachodzi w naszym organizmie, gdy z pokarmów powstaje energia. To nie wszystko – witamina B6 wpływa na poziom serotoniny, która jest tak ważna dla naszego samopoczucia.
6. Wpływa doskonale na układ pokarmowy – ułatwia namnażanie się dobrej flory bakteryjnej, która jest niezbędna dla prawidłowego przyswajania składników odżywczych przez organizm. Zawiera też dużo błonnika – zapobiega zaparciom i ułatwia kontrolowanie apetytu. Niektóre badania wykazały nawet wpływ ciecierzycy na prewencję raka jelita grubego. Dobry argument za dodawaniem jej do diety!
Polecam Wam szczególnie te ciekawe przepisy z mąki ciecierzycy :-) Co Wy możecie mi polecić?

Latest posts by Edyta Zając (see all)